Zelenszkij beszólt a Nyugatnak, hogy miért nem támogatja a háborúját Oroszországban Észak-Korea ellen
Az észak-koreai katonák orosz területeken vannak, orosz területeken harcolnak jelenleg.
Hadüzenetként értelmezte az észak-koreai külügyminiszter Donald Trump az ENSZ közgyűlésén elmondott beszédét – országának szerinte ezután minden joga megvan az ellenlépésekre. Az ENSZ-főtitkár óvatosságra int, a Fehér Ház szerint szó sincs hadüzenetről.
Az ENSZ tagállamainak és az egész világnak is pontosan emlékeznie kell arra, hogy „az Egyesült Államok hirdetett először háborút Észak-Korea ellen” – fogalmazott újságíróknak a világszervezet New York-i központjában az észak-koreai külügyminiszter. Ri Jong Ho hozzátette, hogy Phenjan fenntartja magának a jogot az ellenlépésekre, köztük amerikai stratégiai nehézbombázók lelövésére, még akkor is, ha azok nem Észak-Korea légterében repülnek. „Mivel az Egyesült Államok háborút hirdetett, minden jogunk megvan az ellenlépésekre” – hangsúlyozta.
Ri Jong Ho emlékeztetett arra, hogy Trump azt állította, Észak-Korea vezetői már nem sokáig lesznek hatalmon. Ezzel kapcsolatban a lehetséges ellenlépésekre utalva megjegyezte, „majd elválik, ki lesz itt tovább”. A külügyminiszter nem fejtette ki pontosan, hogy mire gondol.
Az észak-koreai politikus szombaton, az ENSZ-közgyűlés ülésszakán elmondott beszédében már utalt az amerikai elnök, szintén az ENSZ-ben elhangzott keddi megjegyzéseire, és „zavart embernek”, valamint „megalománnak” nevezte Donald Trumpot. Az amerikai elnök ugyanis beszédében azzal fenyegette meg Phenjant: amennyiben az Egyesült Államok arra kényszerülne, hogy megvédje önmagát vagy szövetségeseit, akkor „megsemmisíti" Észak-Koreát.
António Guterres ENSZ-főtitkár szerint az Egyesült Államok és Észak-Korea közötti retorika hangnemének élesedése növeli a tévedések lehetőségét. A világszervezet vezetőjének álláspontját – nem sokkal az észak-koreai külügyminiszter nyilatkozata után – a szóvivője, Stephane Dujarric tolmácsolta újságíróknak az ENSZ székházában. „A heveskedő beszéd végzetes félreértésekhez vezethet” – fogalmazott Dujarric. A szóvivő hozzátette: a helyzetnek csakis politikai megoldása lehetséges.
Szokásos napi sajtóértekezletén a Fehér Ház szóvivője, Sarah Huckabee Sanders leszögezte: „képtelen” állítás, hogy Washington hadat üzent volna Phenjannak. Közölte: amikor Donald Trump az egyik Twitter-bejegyzésében azt írta, hogy Észak-Korea vezetői „már nem sokáig lesznek” a helyükön, akkor ezzel nem azt akarta jelezni, hogy Washington a phenjani kormány megbuktatásra törekszik.
Az Egyesült Államok és Észak-Korea formálisan egyébként még mindig hadban áll egymással, az 1950 és 1953 között pusztító koreai háborút ugyanis csupán tűzszünettel zárták le, és nem békemegállapodással.
(MTI)