Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
A német külügy bár nem szólít fel hivatalosan Törökország elkerülésére, Sigmar Gabriel német külügyminiszter figyelmeztetett, hogy német állampolgárok számára nem biztonságos a Törökországba való utazás.
Sigmar Gabriel német külügyminiszter szerint honfitársainak érdemes elkerülniük Törökországot, mert bajba kerülhetnek. A német diplomácia vezetője a Bild című lap pénteki számában arra a kérdésre, hogy javasolna-e egy törökországi nyaralást, azt mondta, hogy az állam ugyan nem dönthet az állampolgárok helyett,
mindenesetre „jó lelkiismerettel jelenleg nem lehet” javasolni egy németnek sem, hogy látogasson el Törökországba.
Kijelentését magyarázva a ZDF országos köztelevíziónak azt mondta, hogy bárki magára vonhatja a török hatóságok figyelmét, ha van olyan barátja, akit a tavalyi puccskísérletért felelősnek tartott hitszónok, Fethullah Gülen követőjeként tartanak számon.
Német sajtóértesülések szerint Törökországban 10 német állampolgárt tartanak fogva politikai bűncselekmények gyanújával. Ezzel kapcsolatban Sigmar Gabriel a Bildnek azt mondta, nincs túl sok esély arra, hogy rövidesen visszaszerezzék szabadságukat. „Fogva tartják őket, minden alap nélkül” - jelentette ki a szociáldemokrata (SPD) politikus, aki szerint az ankarai vezetés belpolitikai okokból hurcolja meg a német állampolgárokat, célja a „nacionalizmus felszítása”, ami „keserű és nagyon igazságtalan”.
Pénteken a berlini kormányszóvivői tájékoztatón Maria Adebahr külügyi szóvivő hangsúlyozta, hogy Gabriel kijelentése nem jelent a Törökország elkerülésére vonatkozó hivatalos külügyminisztériumi utazási figyelmeztetést. Továbbra is a tárca júliusban frissített országinformációi érvényesek, amelyek szerint a Törökországba utazóknak érdemes fokozott óvatossággal viselkedniük, és rövid tartózkodás esetén is érdemes regisztrálni magukat a helyi konzulátuson.
A német és a török kormány viszonya a tavaly nyári törökországi puccskísérlet óta folyamatosan romlik, a kapcsolatot konfliktusok egyre hosszabb sora terheli. Ezért a berlini vezetés júliusban irányváltást jelentett be, az eddiginél keményebb fellépést ígér, arra hivatkozva, hogy Ankara elfordul az európai értékekről.
(MTI)