Megszűnik az EU-bíróság közvetlen hatásköre a kilépés után

2017. augusztus 23. 11:34

Az Egyesült Királyság várhatóan 2019 tavaszán kilép az Európai Unióból, ezzel pedig megszűnik az Európai Unió Bíróságának közvetlen hatásköre a szigetországban.

2017. augusztus 23. 11:34

Megszűnik az Európai Unió Bíróságának közvetlen hatásköre az Egyesült Királyságban az után, hogy a szigetország várhatóan 2019 tavaszán kilép az Európai Unióból – derült ki a brit kormánynak a bíróság jövőbeni hatáskörével kapcsolatban megfogalmazott, és szerdán ismertté vált állásfoglalásából.

Teljesen független és szuverén ország

A javaslatban szereplő „közvetlen” szó azonban többek szerint teret biztosíthat annak, hogy az EU-bíróság döntései 2019 után is szerepet játszanak a brit jogrendszerben. Az Európai Unió Bíróságának hatásköre az egyik legfontosabb kérdés a kiválásról (Brexit) szóló, augusztus 28-tól folytatódó tárgyalásokon. Az unió részéről a tárgyalásokat folytató Európai Bizottság úgy látja, a Brexit után is szükség lesz a luxembourgi testület döntéseire, elsősorban az EU-s állampolgárok jogainak garantálására Nagy-Britanniában. A brit kormány azonban elveti ezt a gondolatot, és többször is kijelentette, hogy a tárgyalások egyik sarokpontjának tekinti az EU-bíróság hatáskörének megszűnését az Egyesült Királyságban. Theresa May miniszterelnök azt hangoztatta, hogy a Brexit után Nagy-Britannia kikerül a luxembourgi bíróság hatásköre alól, „teljesen független és szuverén ország lesz”.

Különleges kapcsolat az Európai Unióval

A szerdán ismertté vált állásfoglalásban a brit kormány hangsúlyozta, hogy a kilépés után „különleges kapcsolatot” akarnak kialakítani az Európai Unióval, arra azonban „nincs szükség és nem is lenne helyénvaló”, ha az EU-bíróság őrködne e felett. A brit kormány szerint számos más módja is lehet az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti jövőbeni megállapodások érvényesítésének, és az Európai Unió Bíróságának közvetlen hatásköre nélkül is „precedensek sora létezik az Egyesült Királyság és az EU között esetlegesen felmerülő viták megoldására”. A brit kormány szerint arról szóló javaslata maximális jogbiztonságot garantál a vállalkozásoknak és az állampolgároknak is, hogy a vitás kérdéseket az adott területre szabott mechanizmusokkal lehetne rendezni. A lehetséges egyéb modellek között említette a brit sajtó az egyeztető bizottságokat – amilyenek például Svájc és az EU viszonyában működnek – vagy a választott bírók bevonását. Utóbbira példa a Kanada és az unió közötti szabadkereskedelmi egyezmény.

Óriás hiba

A Brexit szigetországbeli bírálói hangoztatják, hogy a brit kormány óriási hibát követ el azzal, hogy a kilépésről szóló tárgyalások egyik sarokkövévé teszi az EU-bíróság elhagyását. Szerintük új bíróságok felállítására lesz szükség mindazon területeken – például a kereskedelem, az állampolgárok jogai és a biztonság -, amelyekre kiterjed a luxembourgi testület hatásköre. David Davis, a brit európai uniós tagság megszűnéséről szóló tárgyalásokért felelős brit miniszter korábban azt mondta, szükség lesz „egyeztető eljárásokra” az Egyesült Királyság és az EU közötti új együttműködés különböző területein, de ragaszkodott ahhoz, hogy ezek felett nem az EU-bíróság fog őrködni.

(MTI)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pitypang1125
2017. augusztus 23. 14:38
Már ezért is jòl jármak.
Kanóc
2017. augusztus 23. 13:49
irigylésre méltó. :)
Megtalálta
2017. augusztus 23. 13:47
Azt hiszem az EU intézményrendszerét a Bábel tornya történet ihlette.
drkovax
2017. augusztus 23. 13:32
Sőt. Egyetlen, a brit parlament által elfogadott jogszabály beemelheti a brit jogrendszer aljára az uniós szabályozást (akár kisebb-nagyobb jogterületeket teljesen kihagyva) és a brit jogrendszer zökkenők nélkül működik tovább és '19.03.31 után lehet folytatni a tárgyalásokat immáron független felek között. Az idő nem Brüsszelnek dolgozik ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!