Megkongatta a vészharangot a Der Standard: mindenkit hadba hívtak Magyarországgal szemben
Elkeseredetten próbálják ellensúlyozni a megerősödő jobboldalt.
Az új nemzetbiztonsági intézkedésekről szóló ausztriai koalíciós egyeztetéseket egyelőre beszüntetné és az őszi parlamenti választás utánra halasztaná a nagyobbik kormánykoalíciós erő, az Osztrák Szociáldemokrata Párt.
Egyelőre beszüntetné és az őszi parlamenti választás utánra halasztaná az új nemzetbiztonsági intézkedésekről szóló ausztriai koalíciós egyeztetéseket a nagyobbik kormánykoalíciós erő, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ), mert kifogásolja a tervezet több elemét, köztük az internetes üzenetküldő szolgáltatások rendőrségi megfigyelésének lehetőségét – jelentették az osztrák lapok szerdán.
Andreas Schieder, az SPÖ frakcióvezetője a Der Standard című lapnak adott interjújában a néppárti tervezetet rossznak minősítette, és arról beszélt, hogy a meglévő formában a választási küzdelem idején nem lehet tárgyalni róla. Schieder szerint a törvénycsomagról már az újonnan megválasztott parlamentnek kellene döntenie úgy, hogy biztonsági szakértőket, ügyészeket és programozókat is bevonnak az egyeztetés folyamatába.
Az előrehozott parlamenti választást október 15-én tartják Ausztriában. Wolfgang Sobotka néppárti belügyminiszter már régebben benyújtotta a parlamentnek a törvénytervezeteket, amelyek alapján a terrorizmus elleni harc érdekében lehetővé tennék például az országhatárokon áthaladó járművek rendszámának és adatainak regisztrációját, valamint azok későbbi felhasználását. Továbbá a magáncélú és az autópályákon, a pályaudvarokon és a repülőtereken használt kamerák által rögzített videofelvételeket is felhasználhatóvá tennék a büntetőeljárás során. Sobotka kitart amellett, hogy a telefonos üzenetek megfigyelését kibővítsék, így a tervezet szerint a biztonsági szerveknek lehetőségük lenne az internetes üzenetküldő szolgáltatások megfigyelésére is.
A nagyobbik koalíciós partner, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) soraiban egyre több bíráló hangot lehetett hallani, amely szerint a biztonsági csomag tervezete „ijesztően” beavatkozik a jogállamiságba. Korábban mindazonáltal Hans Peter Doskozil, a szociáldemokrata védelmi miniszter még arról beszélt, hogy alapvetően egyetért a javaslatokkal, mindössze technikai módosításokat tart szükségesnek. Wolfgang Sobotka szerdai közleményében „az európai fejlemények tükrében” aggasztónak nevezte az SPÖ elutasítását. Indoklása szerint a demokráciában elsősorban biztonsági kérdésekről „tudni kell egyeztetni egymással”. A belügyi tárcavezető szerint az utóbbi időben az SPÖ több megbeszélést utasított el a témában. Meglátása szerint mivel a kormány együtt dolgozta ki a csomagot, az SPÖ frakcióvezetőjének bírálata a kancelláriahivatal és a szociáldemokrata védelmi miniszter munkájára egyaránt vonatkozik.
„Téved, aki azt gondolja, hogy Ausztria semmilyen körülmények között sem lehet merényletek célpontja” – mondta a miniszter. Indoklása szerint ezért kiemelten fontos, hogy a nyomozati munkában új eszközöket alkalmazzanak. Mint fogalmazott: nem a töméntelen adatgyűjtésről van szó, hanem arról, hogy konkrét gyanú alapján kizárólag terroristákat és bűnözőket „vonjanak ki a forgalomból”. Sobotka reményét fejezte ki, hogy a csomagról megegyezés születik, így „a rendőrség és a bíróság több lehetőséget kap a terrorizmus és a bűnözés elleni küzdelemben”. Az osztrák parlament biztonsági tanácsa pénteken egyeztet a törvénycsomagról, és áttekinti az Európában elkövetett legutóbbi terrorcselekmények tanulságait.
A tervezetet már bírálta az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) is. A párt szerint az abban körvonalazott rendszer a keletnémet megfigyelési metódusokra hasonlít, és a néppárt „autoriter gondolkodása” tükröződik benne. Herbert Kickl, az FPÖ főtitkára úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a parlament elé kerül a tervezet, az „a jogállamiság végét jelentené”. Különösen kifogásolta azt a – meglátása szerint a célon messze túllövő – intézkedést, hogy a gyanúsítottak környezetében olyan személyeket is lehallgathatnának, illetve figyelhetnék üzeneteiket, akiket nem gyanúsítanak semmivel.
(MTI)