Újabb oroszellenes szankciók jöhetnek

2017. július 26. 08:09

Elsöprő többséggel fogadott el óriási szankciócsomagot az amerikai Kongresszus Észak-Korea, Irán, és mindenekelőtt Oroszország ellen. Bár a törvénynek még át kell jutnia a Szenátuson is, Trump már jelezte: alá fogja írni azt.

2017. július 26. 08:09

Az amerikai képviselőház kedden szinte egyhangú szavazással fogadta el azt a törvénycsomagot, amely újabb szankciókat foganatosít Oroszország, Irán és Észak-Korea ellen.

„A történelem legszélesebb körű szankciós csomagja”

A törvényt 419 szavazattal 3 ellenében fogadták el, ám mielőtt Donald Trump elnök aláírná, még a szenátusnak is meg kell szavaznia. Bob Corker, a szenátus külügyi bizottságának elnöke azonban kedden jelezte: egyelőre még dolgoznak rajta, a szenátorok között részletkérdésekben még nem született egyezség. Kedden este Corker még hozzátette: egyáltalán nem biztos abban, hogy a szenátusban „átmegy” a törvényjavaslat.

Paul Ryan házelnök a törvényjavaslatot

„a történelem legszélesebb körű szankciós csomagjának” nevezte 

a képviselőház külügyi bizottságának elnöke pedig leszögezte: a szankciók által érintett három ország fenyegetést jelent az Egyesült Államok érdekeire. KÉszakiiemelte az Észak-Koreát sújtó szankciók fontosságát, tekintettel arra, hogy Phenjan ismételten rakétakísérleteket hajt végre. 

Reflektorfényben az oroszok

Bár a kétpárti egyetértéssel elfogadott törvényjavaslat három ország ellen foganatosít büntető szankciókat, az elemzők mégis jobbára az Oroszország elleni intézkedésekre figyelnek. Szakértők szerint a törvényjavaslat „bebetonozza” az eddig érvényben lévő szankciókat, megnehezítve Donald Trump helyzetét és törekvéseit az amerikai-orosz viszony javítására. Kongresszusi jóváhagyást ír elő ugyanis minden olyan lépést illetően, amely „jelentősen befolyásolja az amerikai külpolitikát”.

Vagyis Donald Trump elnöki lehetőségei korlátozottak lesznek, mert a kongresszus beleegyezése nélkül például nem oldhatja fel az Oroszország ellen érvényben lévő szankciókat.

A törvényhozók a Krím-félsziget 2014-es bekebelezése, az Ukrajnában harcoló kormányellenes lázadók feltételezett támogatása és a tavalyi amerikai elnökválasztási folyamatba történt beavatkozása miatt szorgalmazzák a szankciókat Oroszország ellen. Moszkva egyébként következetesen cáfolja, hogy megpróbálta volna befolyásolni a 2016-os amerikai elnökválasztást.

A törvényben foglalt szankciók egy sor vállalatot és egyént vesznek célba, beleértve az orosz energetikai szektor és bankrendszer szereplőit, fegyvergyártó cégeket, valamint az amerikai választási folyamatba való beavatkozással megvádoltakat. Az új szankciók európai vállalatokat is érintenek: nyolc olyan európai uniós vállalatot, amely részt vesz orosz energetikai beruházásokban, például az Északi Áramlat 2 olajvezeték megépítésében. Emiatt a német alkancellár és az osztrák kancellár már a törvényjavaslat tárgyalásakor is tiltakozott.

Trump aláírja 

A törvény csakis a szenátus igenlő szavazata után és az elnök aláírásával léphet hatályba. A Fehér Ház szóvivője, Sarah Huckabee Sanders vasárnap egy televíziós vitaműsorban azt mondta: Donald Trump nem támaszt akadályokat, és aláírja majd az elfogadott törvényt. Kedden éjszaka a Fehér Ház közleményben reagált a szavazásra.

A Sarah Huckabee Sanders szóvivő által aláírt közlemény leszögezte: az elnök „támogatja a kemény szankciókat”

Észak-Korea, Irán és Oroszország ellen, a Fehér Ház áttekinti a képviselőház döntését és egyúttal várja, hogy a törvényhozás végső döntése az elnök íróasztalára kerüljön.

(MTI)

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2017. július 26. 13:39
"az Ukrajnában harcoló kormányellenes lázadók feltételezett támogatása " az Amerika volt, mar bocs... ugyanis ez volt a majdan. Lazadok kerultek hatalomra puccsal, illegitim modon. A jogfolytonossagot ott epphogy az ezt elutasito Donbassz kepviseli a torvenyes kormannyal.
Türelem
2017. július 26. 11:57
Szankciók....puszta gazdasági érdekek. Lengyelországban már működik az LNG kikötő, mehet az amerikai földgáz. majd jön az amerikai szén is, a lényeg, az orosz nyersanyag szálakat elvágni Európától, az USA gazdasági haszonszerzése céljából. S persze kell az ukrajnai fekete föld készlet is, ami a második legnagyobb a világon.
zakar zoltán béla
2017. július 26. 11:05
.................
turáni sólyom
2017. július 26. 10:46
Ok! Tavasszal újra tárgyaljuk. Most megyek a nejemmel a füredi TESCO-ba, egy óra szünet. Éppen nem esik az eső, vásárolni kell (kosárhoz egy sofőr!) Neked szerencséd van, a párod egyedül megy az ALDI-ba....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!