The Guardian: Nagy bajban Európa két vezető hatalma
A brit lap szerint ha Párizs és Berlin képtelen komoly politikai döntéseket hozni erős kormányok hiányában, az Unió hónapokig vagy még tovább is mocsárban vergődhet.
A müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián Angela Merkel továbbra is elköteleződött az EU, a NATO és az ENSZ mellett, ugyanakkor javításokat szorgalmazott. A német kancellár kijelentette, hogy nem az iszlám a terrorizmus forrása, ugyanakkor a muszlimoktól világos elhatárolódást kell elvárni. Merkel beszámolt arról, hogy növelik a védelmi beruházástokat a NATO elvárásainak megfelelően. Az oroszokkal szembeni szigor mellett foglalt állást és elmondta, hogy számít az USA támogatására.
Ki kell tartani a többoldalú, multilaterális együttműködés és a nemzetközi szervezetek mellett, és javítani kell hatékonyságukat - emelte ki Angela Merkel német kancellár szombaton az 53. müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián (MSC) elmondott beszédében.
A kancellár aláhúzta, hogy az EU, a NATO és az ENSZ hatékonyságán és válságtűrő képességén is javítani kell. Érdemes küzdeni a multilaterális együttműködés fenntartásáért, mert "a közös cselekvés mindenkit erősít", és a nemzetközi közösség előtt álló kihívásokat egyetlen ország sem tudja egyedül megválaszolni - mondta.
Fejleszteni kell az EU védelmi képességeit, például közös hadiipari beruházások és beszerzések révén, de az EU soha nem lehet a NATO alternatívája - húzta alá Angela Merkel.
Merkel: Nem az iszlám a terrorizmus forrása
A nemzetközi menekültválsággal kapcsolatban rámutatott, hogy az EU közvetlen szomszédja Szíriának, és hangsúlyozta: a védelemre szoruló emberek befogadása "az EU felelőssége" is.
A terrorizmusról szólva hangoztatta, hogy forrása "nem az iszlám", és muszlim országokat is be kell vonni a terror elleni küzdelembe. Azonban a muszlimoknak el kell határolódniuk a terrortól, ez ügyben "világos szavakat várunk" a muzulmán közösségek tekintélyes vezetőitől - jelentette ki a német kancellár.
Németország emeli a védelmi kiadásait
A NATO-val kapcsolatban megerősítette, hogy Németország teljesíti a szövetség 2014-es csúcstalálkozóján a terhek méltányos megosztására tett vállalását, vagyis 2024-ig a hazai össztermék (GDP) legkevesebb 2 százalékának megfelelő összegre emeli védelmi kiadásait.
A német kancellár hangsúlyozta, hogy Európának elengedhetetlen Washington támogatása a közös védelemben. Oroszországgal kapcsolatban kiemelte, hogy az utóbbi 25 évben nem sikerült "tartósan jó és stabil" viszonyt kialakítani Moszkvával, de törekedni kell erre. Ugyanakkor az ukrán válság ügyében teljes "szigorral" kell fellépni Oroszországgal szemben.
(MTI)