Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Herman Van Rompuy, az Európai Tanács előző elnöke azt nyilatkozta, hogy nem működik a menedékkérők szétosztásának EU-s mechanizmusa. Elmondta, ennek nem csak Magyarország az oka. A Törökországgal kötött EU-s megállapodást szükségesnek nevezte a politikus.
Nem működik a menedékkérők áthelyezésére szolgáló uniós mechanizmus – szögezte le Herman Van Rompuy, az Európai Tanács előző elnöke a Le Soir című belga napilapnak adott interjújában, amely szerdán jelent meg.
Az egykori belga kormányfő elmondta, hogy kezdetben mindenki üdvözölte Angela Merkel német kancellárnak a válság kezelését célzó „humanitárius és nemes megközelítését”. Németország és a többi ország azonban hamar felismerte, hogy „vannak határai a szolidaritásnak és a nagylelkűségnek” – tette hozzá.
Nem csak Magyarország miatt nem működik a kvóta
Mint mondta, továbbra is a szolidaritás pártján áll, azonban már kezdettől fogva kétségei vannak a menekültek Európai Unión belüli áthelyezésének működőképességét illetően. Hozzátette, bár a mechanizmus a jelek szerint nem működik - és ennek Van Rompuy fogalmazása szerint „nem csak Magyarország az oka” –, nincs más megoldási javaslata.
„Ha minden évben befogadnának egymillió menekültet, az veszélybe sodorná a politikai stabilitást Németországban és máshol, s így az Európai Unió egészében is” – hangsúlyozta Van Rompuy, aki 2009 és 2014 között vezette az uniós állam- és kormányfők testületét.
Az Európai Unió és Törökország közötti migrációs egyezményről szólva az Európai Tanács volt elnöke kijelentette, „természetesen nem örül mindenki” a megállapodás létrejöttének, annak hiányában azonban „tarthatatlan helyzetben lennénk”, ez pedig „beláthatatlan politikai következményekkel” járna.
(MTI)