Egyelőre nem indítja újra Aleppó bombázását Putyin

2016. október 28. 21:31

Putyin nem indítja újra egyelőre a szíriai Aleppó bombázását, habár erre a vezérkar engedélyt kért. Jelenleg „humanitárius szünet” van és négy útvonalon hagyhatják el az emberek ostromlott várost. Az orosz és szír légierő ettől függetlenül tovább folytatja Aleppón kívül a bombázásokat Szíriában. Jelenleg Szíria felé tartanak az orosz haditengerészet hajói is. A helyzet rendezése érdekében az orosz és amerikai külügyminiszter tartják egymással a kapcsolatot. A civilek bombázásával mindkét ország egymást vádolja.

2016. október 28. 21:31

Nem tartja célszerűnek jelenleg Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz légicsapások felújítását Aleppónál, ezért elutasította a vezérkar erre vonatkozó kérését – közölte Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő pénteken Moszkvában.

Peszkov szerint Putyin lehetségesnek tartja a „humanitárius szünet” meghosszabbítását annak érdekében, hogy elszállíthassák a sebesülteket, és azok a fegyveresek, akik így döntenek, elhagyhassák a várost. A szóvivő hangsúlyozta: a légicsapásokra vonatkozó moratórium meghosszabbítása lehetőséget nyújt az amerikaiaknak arra, hogy betartsák ígéretüket, amelyet korábban a terroristák és a mérsékelt ellenzék egységeinek szétválasztásával kapcsolatban tettek.

Semmit Putyin engedélye nélkül

Dmitrij Peszkov leszögezte, hogy az orosz légicsapásokat kizárólag Aleppónál szüneteltetik majd, azt pedig nem tudta megmondani, hogy meddig. Szavai szerint Putyin és Barack Obama távozó amerikai elnök között nem történt kapcsolatfelvétel az ügyben. A szóvivő említést tett arról, hogy Szíriával kapcsolatban a stratégiai döntéseket főparancsnoki minőségében az elnök hozza meg, a vezérkar az operatív vezetést látja el.

Szergej Rudszkoj altábornagy, az orosz vezérkar műveleti főosztályának vezetője bejelentette, hogy Aleppónál mind a négy humanitárius folyosót éjjel-nappal nyitva tartják, hogy biztosítsák a civilek evakuálását, továbbá vizet és élelmet juttassanak be a szíriai kormányerők által ostromlott városrészbe. Rudszkoj elmondta, azért kért a vezérkar engedélyt az elnöktől a légicsapások felújítására, mert miközben továbbra is civilek pusztulnak el, a fegyveresek felújították harci tevékenységüket.

A nap folyamán az aleppói helyzet normalizálásáról telefonon egyeztetett egymással Szergej Lavrov orosz és John Kerry amerikai külügyminiszter. Az orosz diplomáciai tárca közlése szerint Lavrov ismét sürgette, hogy az amerikaiak a korábbi ígéretüknek megfelelően válasszák szét a terroristákat és a mérsékeltnek nevezett szíriai ellenzéki erőket. 

Tengeri támogatás

A Rosszijszkaja Gazeta című orosz kormánylap szerint a Szmetlivij romboló pénteken elindult Szevasztopolból Szíria partjai felé. Ugyanide tart az Admiral Kuznyecov repülőgép-hordozóval az élén az orosz Északi Flotta hajóköteléke, amelynek az elmúlt napokban sem az észak-afrikai spanyol exklávéban, Ceutában, sem Máltán nem engedélyezték, hogy üzemanyagot vételezzen.

Rudszkoj tábornok egyébként azt is közölte, hogy az amerikai légierő egyik gépe az iraki Moszultól 14 kilométerre északra hétfőn csapást mért egy iskolára, és az incidensnek halottjai is vannak. Moszkva szerint három nappal korábban az amerikai légierő a második legnagyobb iraki várostól délre talált el egy iskolát. A tábornok légifelvételeket is bemutatott a légicsapásról. Es-Súrban Moszkva szerint amerikai gépek vasárnap legkevesebb öt rakétát lőttek ki lakónegyedekre. A tábornok szerint az Egyesült Államok által vezetett koalíció háborús bűnöket követett el a civilek bombázásával.

Civil áldozatok és egymásra mutogatás

A tanintézmények és lakónegyedek elleni támadások körüli szópárbaj azután lángolt fel újult erővel, hogy szerdán több légicsapás ért egy falusi iskolát a szíriai Hasszban, amelynek következtében 22 diák és 6 tanár életét vesztette. A szíriai ellenzék és több nyugati tisztségviselő szerint a csapást a szíriai vagy az orosz légierő hajtotta végre.

Moszkva visszautasította azokat az állításokat, hogy köze lenne az incidenshez. Lavrov, aki pénteken Moszkvában tárgyalt a szíriai és az iráni külügyminiszterrel, arra hívta fel az ENSZ-t, hogy ne üljön fel az Aleppóval és az Idlíb tartománnyal kapcsolatos „hisztéria- és hazugságkampánynak.”

Az orosz védelmi minisztérium csütörtökön tagadta, hogy az orosz légierőnek köze lett volna az iskola elleni támadáshoz, sőt a helyszínen készült felvételeken a tárca szerint nincs nyoma légitámadásnak. 

(MTI)

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2016. október 29. 21:31
"A szóvivő említést tett arról, hogy Szíriával kapcsolatban a stratégiai döntéseket főparancsnoki minőségében az elnök hozza meg, a vezérkar az operatív vezetést látja el." Miközben nálunk a hadsereg főparancsnokának csak szép beszédeket mondani van joga. Döntést nem hozhat.
Akitlosz
2016. október 29. 21:30
Na akkor még egy, remélhetőleg az utolsó esély a civileknek, hogy elhagyják a terroristák uralta városrészt. Változnak az erőviszonyok, amint az orosz repülőgép-hordozó Szíriához ér.
noMores
2016. október 29. 13:48
Korhazakat, iskolakat, meg Aszad diktator ellenzeket sikerult eddig tonkrebaszni. A ruszki ver....
Sötétbenbújkálóellenforradalmár
2016. október 29. 00:45
Nem? Akkor várunk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!