Brexit: munkavállalási engedély jöhet az EU-s munkavállalóknak

2016. szeptember 11. 17:44

Bár Boris Johnsonék ausztrál mintára pontrendszer-alapú bevándorlási rendszerrel kampányoltak, de Amber Rudd brit belügyminiszter szerint ez kijátszható, és nem teszi lehetővé, hogy a kormánynak valódi mérlegelési joga legyen arról, hogy kit enged betelepülni az országba. Hogy mi lesz a pontrendszer helyett, arról még nincs végleges döntés, de elképzelhető, hogy munkavállalási engedélyt kell majd kiváltani.

2016. szeptember 11. 17:44

A brit belügyminiszter szerint az EU-országokból érkező munkavállalók számának lehetséges majdani korlátozási módszerei között szerepelhet az is, hogy elhelyezkedésük előtt munkavállalási engedélyt kell kiváltaniuk, miután Nagy-Britannia a júniusi népszavazás döntésének megfelelően kilépett az Európai Unióból. Amber Rudd a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában megerősítette, hogy a brit kormány kizárta a bevándorlás szabályozási módszerei közül az ausztráliai mintájú pontozásos elbírálási rendszert, mert „ez kijátszható, így nem működőképes”.

Theresa May brit miniszterelnök a múlt héten jelentette be, hogy olyan rendszert szeretne, amelyben a brit kormány maga dönti el, hogy ki telepedhet le Nagy-Britanniában. May szerint a pontrendszer éppen ezt nem tenné lehetővé, hiszen ha a pontozásos módszer alapján meghatározott elbírálási kritériumoknak a bevándorlási engedélyért folyamodó megfelel, akkor további mérlegelés lehetősége nélkül, automatikusan be kell engedni az országba.

A bevándorlás pontozásos szabályozásának bevezetése volt a brit EU-tagságról rendezett népszavazás kilépéspárti kampányának egyik fő eleme, amlyet Boris Johnson volt londoni polgármester, Theresa May kormányának jelenlegi külügyminisztere, a Brexit-párti kampánytábor volt frontembere terjesztett elő. May múlt heti bejelentése után azonban ez a terv lekerült a napirendről.

Amber Rudd belügyminiszter a vasárnapi BBC-műsorban a lehetséges alternatívákat firtató kérdésre úgy fogalmazott, hogy a munkavállalási engedély bevezetésének nyilvánvalóan meglennének a maga előnyei. Hozzátette: a belügyminisztérium máris  vizsgálja, hogy ez legyen-e a megoldás, vagy valami más.

Rudd szerint a lényeg az, hogy a brit kormánynak teljes ellenőrzése legyen a bevándorlók száma felett, amint Nagy-Britannia kilépett az EU-ból. A brit belügyminiszter elismerte ugyanakkor, hogy bármiféle szabályozási rendszer szükségszerűen a viszonosság elvére épül majd, vagyis az EU-ban maradó országok nyilvánvalóan hasonló intézkedéseket hoznak a brit munkavállalók esetében.

 

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
thymian
2016. szeptember 11. 19:23
Hogy ezeknek is az európaiakkal van bajuk és nem a koszos hordákkal.... Dögöljenek meg, remélem London rövidesen valami muszlim várossá válik és kikiáltják a nagy-britanniai arab emirátust.
Lotti
2016. szeptember 11. 19:12
Helyes. Amikor kitalálták a rendszerüket, alaposan tanulmányozzuk, és ha kell korrekciók után átvesszük. A külföldiekkel nem általánosságban van baj, csak azzal amikor nem mi dönthetjük el ki jöhet.
Gregorius
2016. szeptember 11. 19:09
Akkor valószínűleg vám is lesz a brit termékeken, mert az áruk, tőke, szolgáltatások és a munkaerő szabad áramlása össze van kapcsolva. Ha ideiglenesen vagy tartósa visszaesik a gazdaságuk, akkor persze kevesebb munkaerőre lesz szükségük.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!