A Roszatom robotokra bízná az atomerőművek szétszerelését

2016. augusztus 21. 10:48

A Roszatom 2030-ig szóló innovációs és korszerűsítési programjának ismertetője szerint 2025-ig robotot kell kifejleszteni a nyomottvizes (VVER) és a csatorna-típusú, nagy energiakimenetű (RBMK) reaktorokkal felszerelt atomerőművek bontására és sugármentesítésre. A következő években egyre több reaktort készülnek üzemen kívül helyezni.

2016. augusztus 21. 10:48

Tíz éven belül robotot tervez kifejleszteni a Roszatom a nyomottvizes (VVER) és a csatorna-típusú, nagy energiakimenetű (RBMK) reaktorokkal felszerelt atomerőművek bontására és sugármentesítésre.

Az orosz állami atomenergetikai konszern 2030-ig szóló innovációs és korszerűsítési programjának ismertetője szerint ezt a célt 2025-ig kell megvalósítani, és addig kell kidolgozni a nukleáris létesítmények, reaktorblokkok leszerelésének, konzerválásának, valamint sugármentesítésének hatékony technológiáit - olvasható a TASZSZ jelentése alapján az atomenergiainfo.hu honlapján. A nukleáris és sugárveszélyes objektumok üzemen kívül helyezését célzó szolgáltatások fő piacát a Roszatom elsősorban a szovjet utódállamok többsége által alkotott Független Államok Közösségében (FÁK) és Európában látja, de az orosz atomóriás kezelésében is van több mint 120 ilyen, már leállított, leszerelésre váró létesítmény.

Az atomerőművek és más nukleáris objektumok felszámolásának világpiacát 2014-ben 7,3 milliárd dollárosra becsülték, ám a Roszatom előrejelzése szerint egy ideig fokozatos bővülés várható. A következő években ugyanis egyre több reaktort készülnek üzemen kívül helyezni. A csúcsot 2019-re jósolják, a piac értéke akkor éri majd el a 8,7 milliárd dollárt, amely utána várhatóan csökkenni fog, de a becslések szerint még 2030-ban is hétmilliárd dolláros lesz.

Szergej Kirijenko, a Roszatom vezérigazgatója egy júniusi interjúban kifejtette, hogy az orosz atomóriás perspektivikusnak tartja az atomerőművek leszerelésének nemzetközi piacát. Partnerei egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a reaktorok üzemidejének záró szakasza iránt, az orosz szakembereknek pedig van ilyen tapasztalatuk - mondta a Rosszija 24 orosz állami tévécsatornának. Példaként Japánt hozta fel, mondván, a Roszatom-cégek sikerrel teljesítették a fukusimai erőműbaleset következtében szennyeződött vizek tisztítási technológiájának kidolgozására elnyert megbízást. Ugyanakkor érdeklődőként említette meg Angliát és Németországot is.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ciprióta
2016. augusztus 23. 10:58
nos ami az oroszok müszaki felkészültségét és technikai intelligenciáját illeti csak egy mai példa....fél órája egy orosz site-on bemutatják,miként gurul a tengerbe egy teljes hajófedélzetnyi gázcső a Barents tengeren, csupán azért, mert képtelenek voltak megfelelően rögziteni és ellensulyozni a szállitmányt a barom biomassza szuperintgelligens képviselői....röhej...DDDDDDDDDDDDD Egyszóval lassan abbahagyhatnátok az oroszok dicsőitését faszfejek, ma már senki nem vásárol tőlük technikát, csak azok az országok,amelyek soha nem fognak fizetni érte..sorolom.....India, Libia, Sziria,Pakisztán, Venezuela,Kuba,Irán, stb...stb...
3M..
2016. augusztus 21. 11:39
Ma már el kell felejteni az egykori német precízitást. Ahol migránsok, pakik, törökök szerelik össze az egykoron nagynevű német termékeket, annak a termék minősége látja kárát, bizony érezhetően. Ma a precízitást már az orosz ipar fejlettsége fémjelzi. A hi-tech termékei ma már a világ élvonalába, sok esetben világelsőként ismerhetjük. Az oroszok már ezerszer bizonyították hogy az atomlétesítmények megépítéséhez, üzemeltetéséhez, karbantartásához ők értenek a legjobban. Mi is csak bennük bízunk, Paks működőképesséből kiindulva, amit a kókler franciák majdnem ránk robbantottak. A Paks II építésekor is akkor alszom majd nyugodtan, amikor az orosz kivitelezők megérkeznek és kézbe veszik a dolgokat. Szakértelmük megkérdőjelezhetetlen! Szebb Jövőt!
Laibach
2016. augusztus 21. 11:18
Oroszok és a robotok.......
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!