Hiába támogatták több mint négymillióan az újabb Brexit-referendummal kapcsolatos petíciót, a brit kormány visszautasította azt, így nem fognak róla vitatkozni a parlamentben. A petíció lényege, hogy legyen kötelező újabb referendumot kiírni az EU-tagságról, ha a részvétel 75 százaléknál kevesebb, és egyik oldal sem nyerte meg a szavazatok 60 százalékát.
Mindez illik a Brexit-szavazás végeredményre, bár az ügy iróniája, hogy a petíciót még jóval a szavazás előtt pont egy meggyőződéses euroszkeptikus indította, aki a maradáspártiak győzelmére számított. A férfi később úgy nyilatkozott, hogy az utóbb vesztes maradáspártiak „meghekkelték” a kezdeményezését.
A kormány mindenesetre elutasította a petíciót, mondván: 33 millió ember fejezte ki akaratát a szavazáson, és a döntést tiszteletben kell tartani. „Most a kilépés folyamatát kell előkészítenünk” – hangsúlyozta a Külügyminisztérium. A tárca felidézte: a Brexit-referendumról szóló törvényt 2015 végén fogadták el, a parlament mindkét háza támogatta, és decemberben a királynő is rábólintott. A törvényben részletesen szabályozták a referendummal kapcsolatos kérdéseket, de a szabályozás nem tartalmazott se részvételi küszöböt, se az igenek vagy a nemek számára előírt speciális arányt – idézi az Independent a Külügyminisztériumot.
Az újabb Brexit-szavazást követelő petíció bírt eddig a legtöbb támogatóval, mióta bevezették a jogintézményt 2011-ben. A százezer támogatót elérő petíciókat parlamenti vitára lehet bocsátani, de nem kötelező, ez a kormány megfontolásán múlik. A mostani elutasító döntés tehát azt jelenti, hogy még a parlament napirendjére sem kerül az ügy.