Migráció: Magyar-osztrák munkabizottságot hoznak létre

2016. június 17. 20:39

Magyar-osztrák munkabizottság létrehozásáról állapodtak meg migrációügyben a magyar és osztrák belügy- és honvédelmi miniszterek. Egyetértettek abban, hogy a menekültügyi eljárásokat az EU területén kívül kellene lefolytatni, az osztrákok pedig továbbra is ragaszkodnak hozzá, hogy évente csak legfeljebb 37 500 menekültet hajlandóak befogadni.

2016. június 17. 20:39

Magyarország és Ausztria kész az együttműködésre a migrációs kérdések megoldásában is – hangsúlyozta a két ország honvédelmi és belügyminisztere pénteken a burgenlandi Rábaszentmártonban (St.Martin), ahol kétoldalú megbeszélést tartottak. Magyar részről Pintér Sándor belügyminiszter és Simicskó István honvédelmi miniszter, osztrák részről Wolfgang Sobotka belügy- és Hans Peter Doskozil védelmi miniszter vettek részt a találkozón.

Európát a schengeni határok mentén kell megvédeni

A miniszterek egyetértettek abban, hogy Európát és az európai értékeket a schengeni határok mentén kell megvédeni, a menekültkérelmeket a jövőben Európán kívül, a külső határok mentén erre a célra létrehozott befogadó pontokon kell elbírálni, valamint Ausztriának és Magyarországnak a V4-ek eddigi tapasztalatait felhasználva közösen kell részt vennie az európai határvédelemben.

Hans Peter Doskozil a miniszteri találkozót követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az elmúlt hónapokban a migrációs válság közepette mindenki a „nagy megoldást” kereste, de nem elegendő várni az európai szintű megoldásra, a kétoldalú együttműködésben is meg kell tenni ami lehetséges. Utalt arra, hogy Ausztrián és Magyarországon is változatlanul nagy a migrációs nyomás, hiszen a bevándorlók 60-70 százaléka továbbra is a balkáni útvonalon érkezik Európába.

Az osztrák honvédelmi miniszter szerint a két szomszédos országnak a kis lépésekkel, a kis megoldásokkal is foglalkoznia kell, ha pedig sikert tudnak felmutatni az együttműködésben, azzal példát mutatnak más európai tagállamok számára is. Hangsúlyozta, hogy minden migrációt érintő kérdésben, így a visszatoloncolás kérdésében is tárgyalásokat kell folytatni egymással.

Ausztria tartja magát a 37 500 fős kerethez

Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter azt emelte ki: Ausztria és Magyarország is azon az állásponton van, hogy a migrációs eljárásokat az Európai Unió területén kívül kell lefolytatni, a menekültkérelmekről ezeknek az eljárásoknak a során kell dönteni. Megismételte, hogy Ausztria tartja magát a  korábban rögzített 37 500 fős kerethez, azaz idén legfeljebb ennyi menekültet hajlandó befogadni. 

Az osztrák belügyminiszter szerint is fontos lenne egy hatékony európai határvédelmi politika kidolgozása, amit a jövőben Ausztria és Magyarország közös javaslataival kíván segíteni.

Magyar-osztrák munkabizottságot hoznak létre

Simicskó István honvédelmi miniszter a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a magyar és az osztrák álláspontok közeledtek egymáshoz, a találkozót eredményesnek tartja. Szavai szerint időszerű a két ország együttműködése migrációs kérdésekben is, hiszen egyetértettek abban, hogy a külső határoknál kell megvédeni Európát, az európai értékeket és a schengeni vívmányokat is.

Pintér Sándor belügyminiszter bejelentette: a kétoldalú miniszteri találkozón megállapodtak abban, hogy magyar-osztrák munkabizottságot hoznak létre, amely a következő egy hónapban tárgyalni fogja a migrációs válság kezelésével kapcsolatos együttműködés valamennyi fontos kérdését, és megoldási javaslatokat is kidolgoznak. 

Közölte: meghívta mindkét osztrák minisztertársát Magyarországra, hogy egy hónap múlva a bizottság jelentését és javaslatait együtt értékeljék, ezek alapján pedig közösen javaslatokat tegyenek az Európai Unió számára.

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
választópolgár
2016. július 16. 14:10
Ez újra monarchiába fog torkollni az lesz a vége.
duzur
2016. június 30. 12:47
A bizottságosdi és tanulmányosdi, olyan közkedvelt, költséges müfajok, amik csak nagyon ritkán hoznak hasznos eredményeket. Legtöbbször már az elején tudni, hogy mik lesznek a következtetéseik, de komoly munkát sejtetnek. Hírhedtté vált az az osztrák "fact finding mission", amiröl kiderült, hogy komoly szakemberek "fuck finding mission"-ja volt... Erröl ennyit.
duzur
2016. június 27. 13:24
Az osztrákokat sincs értelme összeségükben diabolizálni. még a politikusaikat se. Az, hogy nem gyötrik öket erkölcsi skrupulusok, amikor a saját érdekeiket védik, nem egy ritka jelenség a világpolitikában. Hogy másoknak ez sokszor kevésbé sikerül, annak más okai vannak. Persze mindig tanácsos éberséggel tárgyalni és szédítéseknek nem bedölni. Nemcsak az osztrák felekkel...
NeMá
2016. június 26. 14:27
Libsik újabb tényként kezelt hülyesége dől meg! Orbánékkal senki ne áll szóba! Rögtön egy munka csoport, nesze nektek!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!