Kemény üzenetet kapott Brüsszel az Európai Parlamentben: „Mi lesz legközelebb? Tenyérből olvas, vagy leönti magát halvérrel?”
Daniel Freund erős kritikát kapott.
Azzal, hogy kimentjük a migránsokat a tengerből, még nem adunk belépőjegyet Európába – szögezte le Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter a Die Presse-nek adott interjújában. Szerinte az ausztráloktól is lehetne tanulni, akik be sem engedik a vizeikre a migránsokat szállító hajókat.
„A tengerből való kimentés még nem jegy Európába” címmel közölt interjút Sebastian Kurz osztrák külügyminiszterrel a Die Presse. Az ÖVP-s politikus szerint a migránsokat egy szigeten kellene elhelyezni a menedékkérelmük elbírálásáig, mint ahogy azt Amerikában is csinálják. Arra a kérdésre, hogy Leszbosz vagy Lampedusa lehetne-e ez a sziget, kitérően azt mondta: aki egy Leszboszhoz hasonló szigeten van és nincs esélye, hogy menedékjogot kapjon, nagyobb eséllyel fog a hazájába visszatérni, mint az, akinek már szállást biztosítottak egy bécsi vagy egy berlini lakásban.
Ausztrál mintára kellene kezelni a helyzetet
Ezen kívül Ausztráliát is lehetséges mintaként említette az EU számára: az ausztrálok nem engedik be a migránsok hajóit a vizeikre, hanem Pápua-Új Guinea és Nauru partjaihoz kísérik őket. Az osztrák külügyminiszter azt is megjegyezte: hazudik, aki azt állítja, hogy Ausztrália ne lenne szolidáris, ugyanis az ország tízezreket befogadott.
Kurz szerint az EU-nak egyértelműen le kell szögeznie, hogy aki illegálisan érkezik, az nem kap menedékjogot. Ezen kívül azt is biztosítani kell, hogy a tengerből való kimentés ne jelentsen egy belépőjegyet Európába.
A miniszter úgy vélte: a jelenlegi európai rendszer ahhoz vezet, hogy emberek ezrei vesznek oda a Földközi-tengerben, hiszen nagy reménnyel indulnak neki a veszélyes útnak. Kijelentette: meg kell szüntetni az Európába vezető illegális migrációs útvonalakat. Sebastian Kurz javaslata szerint az uniónak egy olyan hadtestre lenne szüksége, amely a 28 tagállam biztonsági erőiből áll és védi az Unió külső határait. Úgy vélte, ez eddig azért nem jöhetett létre, mert tavaly az európai politikának egyetlen célja volt, mégpedig a menekültek továbbutaztatása Németország felé.
Veszélyes a török függőség
Kifejtette azt is, hogy az uniónak több segítséget kellene nyújtania a menekültek származási országának, továbbá Európának áttelepítési program által kellene befogadnia az embereket. Kérdés, hogy Európa változtat-e azon a gyakorlaton, hogy az emberek 99 százaléka embercsempésszel érkezik a kontinensre és csupán töredékük az áttelepítési programmal – mondta Sebastian Kurz.
A Törökországgal való uniós megállapodásra vonatkozóan a tárcavezető úgy nyilatkozott: ha Európa Törökországra hagyatkozik, veszélyes függőség alakulhat ki. Európának erősnek kell lennie, meg kell tudnia védeni a határait, és magának kell meghatároznia, hogy ki utazhat be a kontinensre - mondta és hozzátette: ezt pedig sem Törökország, sem az embercsempészek nem dönthetik el.