Az Európai Unióból való kilépési szándékának mielőbbi hivatalos bejelentésére szólította fel Nagy-Britanniát pénteken az uniós intézmények vezetői. „Akármennyire is fájdalmas ez, bármilyen késlekedés szükségtelenül meghosszabbítja a bizonytalanság időszakát” – írta közös közleményében Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság, Donald Tusk, az Európai Tanács és Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, illetve Mark Rutte, az Európai Unió soros elnökségét jelenleg betöltő Hollandia kormányfője. Mint írták, az uniós intézmények készen állnak arra, hogy zökkenőmentesen, azonnal elindítsák a kiválási tárgyalásokat Nagy-Britanniával. Ennek a folyamatnak a lezárultáig azonban a szigetország továbbra is az Európai Unió teljes jogú tagjának számít.az Európai Parlament (EP) több frakcióvezetője.
Péntek délelőtti brüsszeli egyeztetésüket követően a képviselőcsoportok vezetői közül többen is arra figyelmeztették Nagy-Britanniát, hogy nem tűrhet halasztást az ország kilépési szándékának bejelentése, azzal nem várhatják meg, hogy a kormányzó Konzervatív Párt októberi konferenciáján új kormányfőt válasszanak a távozási szándékát bejelentő David Cameron helyett. Az uniós előírások szerint a távozni szándékozó országnak két éve van arra, hogy tárgyaljon a kilépés feltételeiről, ez a határidő azonban csak akkortól számít, amikor hivatalosan is bejelentette távozási szándékát. A tárgyalási határidő közös megegyezéssel meghosszabbítható.
Az Európai Néppárt EP-frakcióját vezető Manfred Weber felszólította a brit miniszterelnököt, hogy már az uniós állam-, illetve kormányfők keddi csúcstalálkozóján jelentse be országa kilépési szándékát. „El kell kerülnünk, hogy hosszúra nyúljon a bizonytalanság időszaka, nem ejtheti foglyul az európai kontinenst a toryk belharca" – emelte ki a német politikus. "Azonnali hatállyal meg akarjuk kezdeni a kiválási tárgyalásokat (...) A távozás távozást jelent” – fogalmazott. Gianni Pittella, a szociáldemokrata frakció első embere felelőtlenségnek nevezte, hogy David Cameron megpróbálja elhalasztani a kilépés hivatalos bejelentését. Kijelentette, a kormányfőt pártérdekek mozgatják, és nem törődik azzal, hogy mi lenne jó a brit nép számára. Guy Verhofstadt, az EP liberális képviselőcsoportjának vezetője szerint nem vehető komolyan a felvetés, hogy az egész kontinensnek ki kellene várnia, hogy véget érjen a tory párton belüli torzsalkodás.