BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Hamarosan szavaz az Egyesült Királyság az EU-ból való kiválásról. Most a Londonban jelenleg tizenhatezer embert foglalkoztató amerikai JP Morgan pénzügyi csoport vezérigazgatója beszélt arról, hogy a Brexit, azaz a kilépés esetén kénytelenek lennének több ezer munkahelyet megszüntetni a brit fővárosban.
Több ezer munkahely kerülne veszélybe a JP Morgan londoni befektetési részlegénél és egyéb nagy-britanniai kiszolgáló egységeinél, ha Nagy-Britannia az EU-tagságról kiírt, három hét múlva esedékes népszavazás eredményeként kilépne az unióból - mondta pénteken a legnagyobb amerikai pénzügyi szolgáltató csoport vezérigazgatója.
Jamie Dimon, aki George Osborne brit pénzügyminiszterrel együtt vett részt egy üzleti fórumon a JP Morgan délnyugat-angliai szolgáltatási részlegénél Bournemouth-ban, kijelentette: Brexit esetén – vagyis ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból – a JP Morgan nem tudná ugyanazt az üzletmenetet folytatni Londonban, mint most, és ez állásokat is érintene. „Nem tudom, hogy ezer vagy kétezer munkahelyről lenne-e szó, de lehet akár négyezer munkahely is” – fogalmazott a JP Morgan vezetője, a cég nagy-britanniai telephelyein Brexit esetén valószínűleg megszűnő munkahelyek számára utalva. A JP Morgan londoni központjában jelenleg 16 ezren dolgoznak.
Dimon szerint ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból, a JP Morgan számára nem maradna egyéb választás, mint teljes londoni üzleti modelljének átszervezése. A JP Morgan londoni részlege jelenleg akadálytalanul nyújthatja befektetési, kereskedelmi és egyéb szolgáltatásait a kontinentális EU-gazdaságokban honos ügyfeleinek, de Brexit esetén ezt a tevékenységi kört nem tudná maradéktalanul Londonból ellátni, az unióban maradó országok ugyanis kereskedelmi ellenlépéseket tehetnek Londonnal szemben, még akkor is, ha ez az ő érdekeiket sem szolgálná – tette hozzá.
Pénzügyminiszter: Munkahelyek szűnnek meg, ha kilépünk
George Osborne pénzügyminiszter ugyanezen a rendezvényen megtévesztésnek nevezte a Brexit-párti tábor azon érvelését, hogy Nagy-Britannia munkahelyek kockáztatása nélkül kiléphetne az Európai Unióból. Osborne szerint csak a brit szolgáltatási szektorban 400 ezer állás kerülne veszélybe. A londoni pénzügyi szektor kilátásait terhelő Brexit-kockázatokra szakértők és nemzetközi pénzügyi szervezetek is felhívták már a figyelmet.
Az Egyesült Államok nyolc egykori pénzügyminisztere – George Shultz, Michael Blumenthal, Robert Rubin, Lawrence Summers, Paul O'Neill, John Snow, Henry Paulson és Timothy Geithner – a The Times című tekintélyes konzervatív brit napilapban nemrégiben megjelent közös levelében azt írta, hogy Nagy-Britannia kilépése az EU-ból megkérdőjelezhetné London globális pénzügyi központként betöltött szerepét. A brit EU-tagság ugyanis lehetővé teszi a Londonban működő pénzügyi szolgáltató csoportoknak szolgáltatásaik forgalmazását egész Európában, anélkül, hogy külön-külön mindegyik EU-tagországban egyedi engedélyért kellene folyamodniuk a helyi felügyeleti hatóságokhoz.
Ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból, London nem tekinthetné magától értetődőnek elsődleges globális pénzügyi központként betöltött szerepét, hiszen nem szolgálna többé az uniós pénzügyi szolgáltatási piacra nyíló kapuként – fogalmaztak a volt amerikai pénzügyminiszterek.
Nem sokkal később a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ugyanezt állapította meg Nagy-Britanniáról összeállított új országjelentésében. Az IMF szerint Brexit esetén London globális pénzügyi szolgáltatási központként betöltött szerepe eróziónak indulhat, mivel a City pénzügyi szektorának cégei elveszíthetik az unió belső piacához kötődő szolgáltatásnyújtási engedélyüket, és az euróalapú tranzakciós forgalom jelentős része idővel a kontinensre helyeződhet át Londonból.