Az ENSZ következő főtitkárának Közép-Kelet-Európából kell érkeznie, és hasznos lenne, ha a térségen belül a Nyugat-Balkánról jönne a nemzetközi szervezet új vezetője – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten, az Igor Luksic montenegrói külügyminiszterrel, országa ENSZ-főtitkárjelöltjével folytatott tárgyalását követő sajtótájékoztatón.
A magyar tárcavezető hangsúlyozta, Magyarországnak különösen fontos a Nyugat-Balkán stabilitása, amit növelhet egy innen érkező ENSZ-főtitkár. Kérdésre válaszolva megjegyezte, Igor Luksicot alkalmasnak tartanák a főtitkári feladatra, a kormány azonban még nem hozta meg végleges döntését arról, hogy a térség számos jelöltje közül kit támogat majd.
A külgazdasági és külügyminiszter elmondta, az ENSZ működésével kapcsolatban kizárólag azt kérte tárgyalópartnerétől, hogy főtitkári kinevezése esetén tegyen meg mindent az 1956-os magyar eseményekhez kapcsolódó, a nemzetközi szervezet levéltáraiban fellelhető anyagok titkosításának feloldása érdekében.
Magyarország mindent megtesz Montenegró NATO-tagságáért
Szijjártó Péter kitért arra is, hogy Magyarország mindent megtesz azért, hogy Montenegró májusban csatlakozhasson a NATO-hoz, a kormány pedig arra kéri majd az Országgyűlést, hogy a csatlakozási szerződés aláírását követően lehetőleg elsőként ratifikálja a megállapodást. Kiemelte, a csatlakozás európai biztonságpolitikai jelentőségét az adja, hogy azzal a mediterrán térség északi oldalán minden tengerparti ország csatlakozik a védelmi szövetséghez.
A magyar kormány emellett továbbra is azt szorgalmazza, hogy kapjon új lendületet a NATO-bővítés – tette hozzá a miniszter, aki szerint a biztonsági kihívásokra rossz válasz a befelé fordulás, ezért azt szeretnék, ha a katonai szervezethez a jövőben Macedónia és Grúzia is csatlakozhatna.
Szijjártó Péter közölte, az Eximbanknál egy 61,5 millió euró értékű hitelkeretet nyitottak a kétoldalú vállalati kapcsolatok fejlesztésére, a gazdasági együttműködés középpontjában pedig az élelmiszeripar áll, tekintettel arra, hogy Montenegró importra szorul ezen a területen. A miniszter tájékoztatása alapján Magyarország elsősorban prémium élelmiszereket és élőállatot exportálhat az országba, de intenzív tárgyalások folynak magyar vállalatok részvételéről a montenegrói infrastruktúra fejlesztésében, például útépítésekben, az energiahálózat modernizálásában és sportcélú beruházásokban.