Rádöbbent a brit lap: Orbán megingathatatlan, a többiek pedig csak sodródnak az árral
Donald Tusk és Volodimir Zelenszkij is teljesen más hangnemet ütött meg.
A vasárnap kirobbant világméretű offshore-botrányban Vlagyimir Putyin közvetlen környezetéhez tartozó emberek is érintettek. A Kreml azonnal Putyin-fóbiával és orosz-ellenességgel magyarázta a szivárogtatást. Az oknyomozók erre úgy reagáltak, hogy a botrány az offshore-világról és nem Oroszországról szól.
Ahogy korábban is írtuk: a panamai offshore-botránnyal foglalkozó egyik oknyomozó cikk a kiszivárgott dokumentumok alapján azt ismerteti, hogyan mozgatják offshore-cégek segítségével a pénzeket Vlagyimir Putyin környezetéhez kötődő szereplők. Egy a szentpétervári Bank Rossiya elnöke által alapított offshore-cég például 200 millió dollárt (55 milliárd forint) mozgatott meg három országon, két bankon és négy cégen keresztül, hogy végül Szergej Rolduginnál, Vlagymir Putyin egyik barátjánál kössön ki. A cikk szerint ez csak egy ügylet volt a sok közül: az újságírók összesen kétmilliárd dollárnyi (554 milliárd forint) olyan tranzakciót találtak, ami az orosz elnökhöz köthető.
Dmitry Peskov, a Kreml szóvivője így reagált: „Ilyen »szivárogtatások« a mi szempontunkból a tengerentúli nyilvánosságot akarják célozni. Szintén világos, hogy a Putyin-fóbia szintje elérte azt a pontot, ahol jót mondani Oroszországról – vagy annak lépéseiről és sikereiről – lehetetlen. Negatív tartalommal kell beszélni Oroszországról és amikor nincs miről beszélni, akkor ki kell találni újabbakat.”
Az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának vezetője, Gerard Ryle azonban úgy nyilatkozott, hogy ez a történet nem Oroszországot pécézte ki, hanem „az offshore-világról szólt”. Már csak azért sem, hiszen ez az offshore történelmének legnagyobb szivárogtatása, valamint még nem zárták le az egész adatbázist és nem is szeretnék – nyilatkozta a szervezet vezetője.
Árnyalásképpen azonban tény, hogy az oknyomozók Putyin képével illusztrálták az oroszországi offshore-ügyekről szóló cikküket. Ezenfelül például amerikai politikusokat nem érintett a szivárogtatás, ami a konzorcium állítása szerint azért van, mert nem rendelkeznek ilyen adattal – tudósított a Russia Today.