Támadásba lendültek a németek: mindent elkövetnek, hogy megakadályozzák Trump és Orbán szövetségét
A német CDU EP-képviselője szerint meg kell akadályozni, hogy Trump szemében a magyar miniszterelnök legyen „Mr. Európa”.
Jelentős győzelmet aratott a republikánusoknál Ted Cruz a wisconsini előválasztáson Donald Trump felett; ugyanitt a demokratáknál Bernie Sanders nyert magabiztosan Hillary Clinton előtt. Trump jelezte: nem adja fel. A demokrata Hillary Clinton viszont nem nyilatkozott vereségét követően, sőt: még csak nem is gratulált Sanders-nek.
A wisconsini előválasztások a republikánus Ted Cruz texasi szenátor és a demokrata Bernie Sanders vermonti szenátor elnökjelölt-aspiránsok győzelmével zárultak. Az eredmények alapján nyílttá válhatnak a republikánus és a demokrata országos elnökjelölt-állító konvenciók. A republikánus előválasztásokon Ted Cruzt a választók 50 százaléka támogatta, Donald Trumpot csak 33 százalékuk, az ohiói kormányzónak, John Kasichnek csupán a voksok 14 százalékát sikerült megszereznie. A Demokrata Párt elnökjelöltségéért folyó küzdelemben Bernie Sanders vermonti szenátor 56 százalékos támogatottsággal diadalmaskodott vetélytársa, Hillary Clinton fölött, akire ezúttal a választók 44 százaléka voksolt.
A választási eredmény – s ebben az első elemzések szinte kivétel nélkül egyetértenek – elsősorban a republikánus táborban fordíthat az elnökjelöltségért folytatott küzdelem végeredményén. Ted Cruz győzelme lassítja a milliárdos üzletember, Donald Trump menetelését az elnökjelöltségig, és előrevetíti a nyári országos konvención várható elhúzódó jelölési folyamatot. A republikánus elnökjelöltséghez 1237 delegátus szavazatára van szükség, Donald Trump az eddigi előválasztásokon és jelölőgyűléseken 737 delegátust nyert meg, míg a Ted Cruzt támogató delegátusok száma 475. Wisconsinban 42 delegátusról döntöttek.
Trump ellen szervezkedik a pártelit
A republikánus pártelit stratégiát dolgozott ki arra, hogy megakadályozza Trump elnökjelöltségét. Ennek végső módja a nyílt versenyes konvenció lehet, amikor is egyik elnökjelölt sem rendelkezik a szükséges számú delegátussal, így a konvención szavazással döntenek arról, hogy ki legyen a párt jelöltje a novemberi elnökválasztáson.
Cruz győzelme várhatóan mozgósítja majd a Trump-ellenes erőket és csoportokat, ugyanakkor a New York-i üzletembernek még mindig megvan a lehetősége arra, hogy a következő előválasztásokon olyan arányú győzelmeket érjen el, amelyek révén meglesz az elnökjelöltté választáshoz szükséges delegátusa. A következő, április 19-i New York állami előválasztáson, ahol 95 delegátusról döntenek, a felmérések szerint egyértelműen Trump az esélyes.
Az üzletember kedd este azt nyilatkozta, hogy nem adja fel, ő lesz a republikánusok elnökjelöltje. „Ted Cruz csak egy báb, trójai faló, akit a pártfőnökök arra használnak fel, hogy ellopják az elnökjelöltséget” – tette közzé nyilatkozatban a Trump-kampánycsapat.
Clinton hallgat és nem is gratulált
A Demokrata Párt wisconsini előválasztásának nagy győztese, Bernie Sanders az utóbbi nyolc előválasztásból hetet nyert. Elemzők azonban már a keddi választási eredmények kihirdetésekor feltették a kérdést: számít-e ez?
A választóknak elszámolni nem tartozó, úgynevezett szabad mandátumú szuperdelegátusok mindeddig csaknem valamennyien Hillary Clinton mellett tették le a voksukat. Jóllehet, Sanders szenátor szerint egyes szuperdelegátusok már fontolgatják, hogy a nyári elnökjelölt-állító konvención nem a volt külügyminiszterre szavaznak.
Hillary Clinton nem nyilatkozott és nem is gratulált vetélytársának.