Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
Az Európai Parlament szociáldemokrata frakciója (SD) szervezett tüntetést szerdán Brüsszelben az idegenellenesség ellen. A tüntetésen szolidaritásra, befogadásra és összefogásra buzdítottak és felhívták a figyelmet az EU felelősségére a háború sújtotta országok iránt. A megmozduláson többek között Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke is részt vett.
Az idegenellenesség és a „nemzeti önzés” ellen tüntettek az európai szociáldemokraták szerda délután Brüsszelben. Az Európai Parlament szociáldemokrata frakciója (SD) által szervezett megmozdulás résztvevői szolidaritásra, valamint az Európai Unió alapértékeinek tiszteletben tartására szólítottak fel a migrációs válság kezelésével kapcsolatban.
A tüntetők hangsúlyozták, nem hajlandók elfogadni egy olyan Európát, amelyik hátat fordít a háború elől menekülő kétségbeesett férfiaknak, nőknek és gyerekeknek. „Nem fogjuk elfogadni, hogy falakat emeljenek közénk” – írták a demonstrációra való felhívásban.
A rendezvényen részt vett többek között Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Gianni Pittella, az SD vezetője és Szergej Sztanisev, az Európai Szocialisták Pártjának (PES) elnöke is. „Történelmi felelősségünk és kötelességünk befogadni azokat, akik a háború és az erőszak elől menekülnek” – hangoztatta Martin Schulz. Hozzátette: „azért hozták létre az Európai Uniót, mert együtt erősebbek vagyunk, mint külön-külön”.
Gianni Pittella felszólalásában kijelentette: a legfőbb ellenségünknek a közöttünk épülő falak számítanak. „Mindenkinek kötelessége megvédeni az Európa-projektet a jövő generációi számára.” Az olasz politikus szerint ezen projekt túlélése attól is függ, hogy miként kezelik a menekültválságot.
Szergej Sztanisev szerint „több Európára és koordinált fellépésre” van szükség, ugyanis csak közös erővel lehet megoldani a válságot. Mint mondta, a „menekültek nem bűnözők, háború elől menekülnek, ahogyan a múltban európaiak is tették”. A volt bolgár miniszterelnök kiemelte: az európai integrációt éppen azért hozták létre, hogy lebontsák a falakat és hidakat építsenek közöttünk. „Ezt az eszmét minden áron meg kell menteni” – mondta. A résztvevők közül többen olyan táblát tartottak a magasba, amelyen az volt olvasható, hogy: „Nemet a falakra, igent a menekültek európai integrációjára”.