Nem lesz így jó vége a Németország-regénynek
A kampány az álvalóságok és elferdített igazságok bizarr tárházává vált.
Megerősítette a holland igazságügyi miniszter, hogy a török hatóságok tavaly kitoloncolták Hollandiába a brüsszeli robbantások egyik elkövetőjét, akit később elengedtek. Közben a brüsszeli repülőtéren, ahol kedden a robbantások történtek, fontos biztonsági résekre derült fény. A belgák mindenesetre visszavettek a terrorkészültségi fokozatból, a németek pedig lekapcsoltak egy ISIS-es menedékkérőt.
A hollandok tavaly elengedték az egyik terroristát
Ard Van der Steur holland igazságügyi miniszter csütörtökön megerősítette, hogy a török hatóságok tavaly kitoloncolták Hollandiába a brüsszeli robbantások egyik elkövetőjét, hangsúlyozta azonban, hogy Ibrahim el-Bakraoui neve akkor még nem szerepelt sem a holland, sem a nemzetközi körözési listákon.
„Leellenőriztük belga, német és török kollégáinkkal, és nem volt regisztrálva a rendszereinkben” – mondta sajtótájékoztatóján a tárcavezető, miután Törökország az előző napon arról számolt be, hogy Ibrahim el-Bakraouit a rendfenntartó erők kétszer is kiutasították az országból. Ard Van der Steur mindazonáltal leszögezte, hogy a férfit csak egyszer, 2015. július 14-én toloncolták Hollandiába Törökországból.
Recep Tayyip Erdogan török elnök szerdán elmondta, hogy Törökország tavaly jelentést küldött az Iszlám Állam dzsihadista szervezet külföldi állampolgárságú harcosának kitoloncolásáról a belga hatóságoknak, de mivel azok nem tudták kimutatni a csoporthoz fűződő kapcsolatát, figyelmen kívül hagyták a figyelmeztetést és később szabadon engedték a férfit. Erdogan hozzátette: a férfit saját kérésére Hollandiának adták ki, s a fogadó állam szintén kapott tájékoztatást a terrorista kilétéről.
Ibrahim el-Bakraoui volt a brüsszeli repülőtér elleni keddi merényletek egyik elkövetője. Testvére, Khalid pedig a brüsszeli Maelbeek metróállomáson robbantotta fel magát egy szerelvényben.
M1: Biztonsági hiányosságokat találtak a Zaventem repülőtéren
Az M1 csütörtök esti műsorában elhangzott, hogy egy ellenőrzés során több biztonsági hiányosságra is fény derült a brüsszeli Zaventem reptéren, ahol kedden robbantásos merénylet történt. A reptéren tesztelték a kézipoggyászok átvilágítására használt gépeket, és kiderült, hogy az esetek felében nem jelezték ki a robbanószerkezetet.
Problémákat találtak a repülőtérre felvett alkalmazottak biztonsági átvilágításánál is: sokukat úgy alkalmazták, hogy még nem zárult le az eljárás. A csatorna úgy tudja, hogy nemrégiben el is bocsátottak alkalmazottakat, mert kiderült, hogy „veszélyt jelentenek”. Kiderült az is, hogy a repülőtér körüli kerítésen lyukak vannak, így bárki bejuthatott oda.
Belgium: Abdeslamot nem hallgatták ki rendesen, de visszavettek a terrorkészültségből
A keddi merényletek után a legmagasabb 4-esre emelték a terrorfenyegetettség szintjét Belgiumban, ezt most visszaállították a robbantások előtti 3-asra. Ez még mindig azt jelenti, hogy egy terrortámadás „lehetséges és valószínű”.
A Fenyegetésértékelési Elemző Testület vezetője ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem múlt el a veszély. Azt sem árulták el, hogy a terrorfenyegetettségi szint lecsökkentése milyen változásokat fog eredményezni az óvintézkedések tekintetében.
A Politico közben kiderítette, hogy pénteki elfogása és a keddi merénylet között csak röviden, mintegy egy órán át hallgatták ki a rendőrök, így nem is szedtek ki belőle a konkrét terrorfenyegetettségre vonatkozó információkat.
Németországban lekapcsoltak egy ISIS-es menedékkérőt
Németországban az Iszlám Állam dzsihadista szervezetben viselt tagság gyanúja miatt letartóztattak egy szíriai férfit – közölte csütörtökön a német szövetségi legfőbb ügyészség. A német sajtó szerint az illető menedékkérő, és egy Berlin melletti befogadóállomáson tartóztatták le.
Az ügyészség szerint a Shaas E. M. néven azonosított 19 éves szíriai állampolgár 2013-ban csatlakozott az terrorszervezethez és legalább 2015 augusztusáig annak tagjaként tevékenykedett Szíriában. Részt vett fegyveres műveletekben, később pedig az volt a feladata, hogy élelmiszert szállítson támaszpontok között. Az illető ellen a potsdami ügyészség indított eljárást bűncselekmény közös elkövetésében való megállapodás gyanúja miatt. A gyanúsítottat kedden vették őrizetbe, szerdán pedig letartóztatták és az eljárást átvette a szövetségi legfőbb ügyészség.
Az ügyészségi közleményben kiemelték, hogy az ügy nem áll összefüggésben a Belgiumban és Franciaországban elkövetett terrortámadásokkal, és egyelőre nincs arra utaló információ, hogy a letartóztatott fiatalember konkrét merényletet tervezett vagy készített elő.
A Der Tagesspiegel című lap szerint egy menedékkérőről van szó, aki egy Potsdam környéki szálláson lakott, és úgy került a Brandenburg tartományi bűnügyi hivatal Szalafisták nevű terrorellenes nyomozócsoportjának látókörébe, hogy környezetéből bejelentést tettek a hatóságoknál arról, hogy henceg az Iszlám Államhoz fűződő kapcsolataival.