Putyin szerint mindenki téved: nem volt itt semmiféle interkontinentális ballisztikus rakéta
„Az agresszív akciók eszkalációja esetén szintén határozott és tükörválaszt fogunk adni” – üzente az orosz elnök.
Julija Timosenko volt ukrán kormányfő bejelentette, hogy Haza nevű pártjával kilép a kormánykoalícióból, miután az Arszenyij Jacenyuk miniszterelnökkel szemben benyújtott bizalmatlansági indítvány sikertelen volt.
Julija Timosenko volt ukrán kormányfő bejelentette szerdán, hogy az általa vezetett Haza (Batykivscsina) párt kilép a kormánykoalícióból. A döntést a képviselőcsoport azután hozta meg, hogy előző nap nem sikerült az ukrán törvényhozásnak menesztenie Arszenyij Jacenyuk miniszterelnököt és kormányát.
A 19 tagú Haza frakció kilépésével még nem omlik össze a kormánykoalíció, a bennmaradó három pártnak, a Petro Porosenko ukrán elnök mögötti tömörülésnek, a Jacenyuk vezette Népi Frontnak és a lembergi polgármester Önsegély (Szamopomics) nevű pártjának jelenleg még megvan a többsége, összesen 243 képviselőjük van a 450 fős parlamentben.
Önsegély: Cinikus kormánypuccs történt
Közben az Önsegély bejelentette, hogy a kormány menesztésének kudarcba fulladása miatti tiltakozásul szerdán nem vesz részt a parlament plenáris ülésén. A közzétett szavazási eredmények alapján a 26 tagú képviselőcsoportból egy képviselő kivételével valamennyien megszavazták kedden a bizalmatlansági indítványt, Timosenko frakciójából pedig 15 támogatták a kormány leváltását.
Az Önsegély közleményében „cinikus kormánypuccsnak” nevezte a történteket, amelyben szerintük összejátszott egymással „az államfő, a miniszterelnök, a koalíció kleptokratikus része és az oligarchikus blokkja”, a parlament pedig végleg elvesztette az ellenőrzést a kormány fölött.
Az ukrán parlament elégedetlen, de nem bizalmatlan
Kedden a minimálisan szükséges 226 támogató szavazat helyett csupán 194-et kapott a Jacenyuk-kormánnyal szembeni bizalmatlansági indítvány. Néhány perccel korábban viszont 247 képviselő szavazta meg azt a határozatot, amelyben a törvényhozás elégedetlenségét fejezte ki a kabinet munkájával. A két szavazás közti időben a regisztráció alapján 103 képviselő — kormánypárti és ellenzéki egyaránt — távozott az ülésteremből.
Egyes képviselők állítják, hogy nem működött megfelelően a parlamentben a szavazórendszer, ezért indítványt készülnek a törvényhozáshoz benyújtani a kormánnyal szembeni bizalmatlanságról tartott szavazás eredményének érvénytelenítéséért.
Volodimir Hrojszman házelnök szerdán azt mondta: tovább mélyítette a belpolitikai válságot az, hogy a törvényhozás egyfelől kifejezte elégedetlenségét a kormány munkájával szemben, viszont „nem vette a fáradságot”, hogy elegendő szavazatot biztosítson a kabinet menesztéséhez.