Nagy botrány jön: saját testükkel védenék az illegális bevándorlókat Trumpéktól Denverben
Ötezren leszünk, és még ötvenezren, ha jöttök. Jobb ha nem szórakoztok velünk! – üzente a megválasztott elnöknek a szélsőséges demokrata polgármester.
A National Review konzervatív amerikai lap szerkesztőségi cikkben állt ki Donald Trump elnökjelöltsége ellen. A cikket huszonkét prominens konzervatív értelmiségi és publicista is aláírta. Közben a Washington Post arról ír, hogy a Republikánus Pártban egyre többen támogatnák inkább Trump elnökjelöltségét fő riválisával, Ted Cruzzal szemben.
„Trump ellen” címmel jelent meg a National Review című lapban vezércikk, amelyhez huszonkét prominens értelmiségit és publicistát, köztük például Thomas Sowellt és Cal Thomast kért fel a lap hozzászólásra, s valamennyien egyetértésüket fejezték ki a szerkesztőségi állásfoglalással.
A magazin az amerikai konzervatívok ikonikus orgánuma. William Buckley, híres katolikus gondolkodó alapította 1955-ben, s azóta a lap valamennyi fontos, az amerikai politikát és társadalmat érintő kérdésben hallatja a hangját. A most megjelentetett szerkesztőségi cikk politikai opportunistának minősíti Donald Trumpot, s egyértelműen kifejti, hogy a milliárdos üzletember miért nem konzervatív és miért nem ő lenne a megfelelő elnökjelölt a republikánusok számára. Például azért, mert Trumpot a szabadon áramló populizmus és az erőskezű emberek iránti rokonszenv jellemzi – írja a vezércikk.
„Érthető okai vannak, hogy előretört, magával ragadóak a képességei a kampányban, de Donald Trump nem érdemli ki a konzervatív támogatást a jelölőgyűléseken és előválasztásokon” – fogalmaz a National Review. Majd a többi között leszögezi: „Donald Trump nem az a morális vezető, akire nekünk szükségünk van”.
Ezzel az állásfoglalással, alig pár nappal az iowai jelölőgyűlés előtt, a National Review szinte háborút indított Trump ellen. A republikánusokhoz közelálló Fox televízióban két republikánus elnökjelölt-aspiráns máris reagált: Jeb Bush volt floridai kormányzó szerint a magazin a „színtiszta igazat írta”, Marco Rubio, floridai szenátor pedig arról adott interjút, hogy Trump soha nem is mondta magáról, hogy a konzervatív mozgalmat képviseli.
Donald Trump mikroblogban üzent: kudarcos és halódó lapnak nevezte a National Review-t. Kampányfőnöke, Corey Lewandowski pedig egy televíziós interjúban azt mondta, hogy a magazin állásfoglalása senkit sem érdekel, sem az iowai, sem a New Hampshire-i választók nem foglalkoznak vele.
Egy nappal korábban a Washington Post arról írt: a Republikánus Pártban többen megenyhültek Trump iránt, és inkább őt támogatnák az elnökjelöltségre, mint legfőbb riválisát, Ted Cruzt, ha végül közülük kell választani. A lap szerint ennek a hátterében az állhat, hogy a pártban attól tartanak: Cruz a „földhözragadt konzervativizmusával” elriasztaná az ingadozó szavazókat, és kitenné a hatalomból a mérsékelt republikánusokat.
A Washington Post szerint a republikánusok közül többen nem hisznek abban, hogy Cruz megnyerhetné a választás, Trump viszont erre képes lenne. Ugyanakkor a párton belül többen továbbra is úgy vélik, hogy egyiküket sem kellene jelölni, mert mindkettő „katasztrofális” lenne