Hol vannak az orvosok?
Az orvoselvándorlás, a szakemberhiány Nyugat-Európában sem ismeretlen probléma, sőt. Úgy tűnik, az egész kontinens küzd a jelenséggel. Szalai Laura írása.
Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter szerint nem véletlen, hogy bár Szlovénia és Horvátország is biztonságos ország, a menedékjogi kérelmeket mégis inkább Ausztriában, Németországban vagy Svédországban nyújtják be. Ez az eljárás nem menedékkeresés, hanem menedék-optimalizáció, véli az osztrák jobboldali politikus, aki szigorúan és ésszerűen fel is lépne ezellen.
Az Ausztriában benyújtott menedékjogi kérelmek száma már nyár előtt elérheti az idénre kijelölt felső határt, mondta az osztrák belügyminiszter a Welt am Sonntag című vasárnapi német lapnak. Johanna Mikl-Leitner elmondta, hogy a 37 500 fős létszámkereten felüli menedékkérőkkel Ausztria vagy úgy jár majd el, mint Svédország, vagyis a felső határ után is befogad kérelmeket, de évekig nem dolgozza fel őket, vagy pedig már a határon visszautasítja a menedékkérőket a biztonságos szomszédos országokba.
A jobboldali Osztrák Néppárt politikusa hozzátette, hogy például Szlovénia és Horvátország is biztonságos ország, a menedékjogi kérelmeket mégis inkább Ausztriában, Németországban vagy Svédországban nyújtják be. Ez az eljárás nem menedékkeresés, hanem menedék-optimalizáció, ami ellen szigorúan és ésszerűen fel kell lépni. Vissza kell térni a menekültjog lényegéhez, sürgette Johanna Mikl-Leitner, kiemelve, hogy most a gazdaságilag leginkább vonzó ország keresése tapasztalható. Ez így nem mehet tovább, mondta.