Döbbenetes fordulat Brüsszelben: rájöttek, hogy a béke érdekében is lehet költekezni
Az Európai Unió Tanácsa váratlan helyre utalt 13,2 millió eurót.
December közepén nyithatják meg az első csatlakozási fejezet tárgyalását Szerbia és az EU képviselői. Mindjárt a nehezével kezdik, ugyanis a tervek szerint a Koszovóról szóló fejezet tárgyalása lesz az első. Hivatalosan tavaly januárban kezdődtek meg a szerb csatlakozási tárgyalások, de azóta eddig egyetlen fejezetet sem nyitottak meg.
A Koszovóról szóló fejezettel nyitják meg a csatlakozási tárgyalásokat Szerbia és az Európai Unió között – mondta Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Belgrádban az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Miniszteri Tanácsának konferenciáján.
Mogherini arra számít, hogy december 14-én megnyílhatnak az első csatlakozási fejezetek. A csatlakozási tárgyalások hivatalosan tavaly januárban kezdődtek meg Belgrád és Brüsszel között, azóta azonban egyetlen fejezetet sem nyitottak meg. „Amikor néhány hónapja itt jártam, azt mondtam, a fejezetek megnyitására még az idén sor kell, hogy kerüljön, és ezt a feladatot most elvégzettnek tekinthetjük” - fogalmazott Mogherini az Aleksandar Vučić szerb miniszterelnökkel folytatott megbeszélését követően.
A Koszovóról szóló csatlakozási fejezet megnyitása azért is fontos Szerbia számára, mert Belgrád és Pristina kapcsolata már több mint hét éve rendezetlen. Koszovó 2008-ban egyoldalúan mondta ki függetlenedését Szerbiától, amit Belgrád azóta sem ismer el, és még mindig saját tartományának tartja Koszovót. A két fél között 2013 tavaszán brüsszeli közvetítéssel kezdődött normalizációs tárgyalási folyamat, amely azóta is tart, az ezeken megkötött megállapodásokat azonban nem sikerült maradéktalanul teljesíteni.
A belgrádi kormány tagjai többször is kijelentették: Szerbia soha nem fogja elismerni Koszovó függetlenségét, ám a kapcsolat rendezésére mindenképp szükség lesz mindkét fél európai integrációja érdekében. Az Európai Unió hivatalosan ugyan nem kérte arra Szerbiát, hogy ismerje el Koszovó önállóságát, ám szakértők szerint előbb-utóbb erre is sor kerülhet. Az unió azonban maga is megosztott a kérdésben, a 28 tag közül 23 ismerte el Koszovót.
Aleksandar Vučić miniszterelnök csütörtökön azt mondta: hatalmas elvárásokkal utazik majd december 14-én Brüsszelbe, valamint azzal a határozott elképzeléssel, hogy Szerbiának az Európai Unióban van a helye.