Mértékadó brit lap: Zelenszkijnek valószínűleg meg kell alkudnia Putyinnal – és ezt már ő is tudja
Nem csak nekünk tűnt fel, tényleg egyre kevésbé harcias Zelenszkij retorikája.
Alekszandr Litvinyenkót csak a második merénylettel sikerült megölni – mondta a gyilkosság brit igazságügyi vizsgálatának zárónapján a Scotland Yard jogi képviselője. A jogi képviselő szerint egyértelmű, hogy az orosz állam is része volt a gyilkosságnak.
A rendőrségi vizsgálat adatai szerint valószínűleg kétszer is megpróbálták megölni Alekszandr Litvinyenkót, az orosz biztonsági szolgálat (FSZB) egykori tisztjét, akinek életét a második merénylet oltotta ki – mondta a kilenc évvel ezelőtti londoni gyilkosság brit igazságügyi vizsgálatának zárónapján a Scotland Yard jogi képviselője.
Richard Horwell a londoni felsőbíróság csütörtöki tárgyalási napján kijelentette: a Scotland Yard által összegyűjtött bizonyítékok szerint Litvinyenko ellen már 2006 októberében is megkíséreltek egy merényletet, de végül a két héttel későbbi újabb kísérlet okozta a volt FSZB-tiszt halálát. Horwell szerint az elkövetés módja – vagyis a csak rendkívül nehezen beszerezhető, igen ritka polónium 210-es izotóppal végrehajtott mérgezés – egyértelműen arra vall, hogy az orosz állam „valamilyen módon részese volt” a gyilkosságnak.
A Scotland Yard jogi képviselője szerint egyöntetűen bizonyítottnak tekinthető az is, hogy Litvinyenkót a két fő gyanúsított, Andrej Lugovoj és Dmitrij Kovtun ölte meg.
Horwell hozzátette: aki polónium 210-es anyagot visz egy nagyváros közepébe, az „semmibe veszi az emberi életet”. Az ügyvéd közölte: teljesen egyetért a Litvinyenko-család jogi képviselőjének azon korábbi kijelentésével, hogy akik a rendkívül veszélyes sugárzó izotóppal megölték Litvinyenkót, gyakorlatilag „nukleáris támadást követtek el” London utcáin.
Alekszandr Litvinyenkót, az FSZB egykori alezredesét, aki 2000-ben emigrált Londonba, 2006 novemberében, a szervezetébe juttatott hatalmas adag polónium 210-essel ölték meg.
A mérgező anyagot az eddigi vizsgálatok szerint Litvinyenko teájába csempészték bele a londoni Millennium Hotel bárjában, ahol a volt FSZB-tiszt Lugovojjal és Kovtunnal – két egykori ügynöktársával – találkozott.
Nagy-Britannia 2007-ben hivatalosan vádat emelt a hazájában később parlamenti képviselővé választott Lugovoj ellen, és kérte kiadatását, ám ezt Moszkva megtagadta. Ezt diplomaták kölcsönös kiutasítása követte, és a két ország kapcsolatai azóta is mélyponton vannak.
Az ügy másik fő gyanúsítottja Kovtun, aki márciusban vállalta az együttműködést a brit hatóságokkal, és a tervek szerint hétfőn kellett volna videókapcsolaton keresztül vallomást tennie a londoni felsőbíróságon, ám ezt az utolsó pillanatban megtagadta.
Litvinyenko özvegyének és fiának jogi képviselője, Ben Emerson a januárban indult londoni felsőbírósági vizsgálat kezdete után nem sokkal a vizsgálóbizottság előtt úgy fogalmazott, hogy a volt FSZB-tisztet megölő polónium nyomai „egészen Vlagyimir Putyin (orosz elnök) moszkvai irodájáig visszakövethetők”. Az ügyvéd szerint a brit vizsgálatnak ki kell mondania, hogy „Putyin nem más, mint államfőnek öltözött közönséges bűnöző”, az általa vezetett Oroszország pedig „maffiaállam”.
A csütörtöki tárgyalási nappal lezárult a londoni igazságügyi vizsgálat nyilvános szakasza. A vizsgálatot végző tanács várhatóan az év végéig közzéteszi jelentését.