Visszavonták a kezdeményezők a trianoni békeszerződés megünnepléséről szóló román törvénytervezetet – közölte honlapján a román parlament felsőháza. Mint a Transindex írja, a visszavonnást Titus Corlățean volt külügyminiszter, a törvénytervezet kezdeményezője kérte.
Markó Béla, az RMDSZ szenátusi frakciójának vezetője a Transindexnek elmondta: jelezték a különböző parlamenti pártoknak, hogy nem értenek egyet a tervezettel. „Elmondtuk, nemcsak, hogy nem értünk egyet a tervezettel, hanem az meg fogja terhelni a parlamenten belül is a viszonyunkat a más pártokkal, illetve a román-magyar viszony tekintetében is negatív hatása lehet” – mondta el a szenátor.
Markó hozzátette: nem tudja, hogy Titus Corlățean miért döntött a tervezete visszavonása mellett. „Valószínűleg konzultált a kollégáival, mert a szenátus Állandó Bizottságához az indítványozók nevében nyújtott be egy levelet, miszerint visszavonja a tervezetét, ez a kérés ma jelent meg a szenátus Állandó Bizottságának napirendjén” – fejtette ki. Markó szerint az is elképzelhető, hogy a negatív sajtóvisszhang is közrejátszott a tervezet visszavonásában.
A tervezetet egyébként 90 szenátor írta alá, mind a kormányzati pártok, mind az ellenzéki pártok részéről volt támogatója az ügynek. A törvénytervezet szerint a kormányzati szerveknek és helyhatóságoknak gondoskodniuk kell június 4-én a nemzeti lobogó kitűzéséről, a román himnusz elénekléséről, a közmédiának pedig be kell majd számolnia a „trianoni békeszerződés jelentőségét tudatosító kulturális, oktató célú rendezvényekről”, amelyek megszervezésére költségvetési forrásokat utalhatnak ki a helyi és központi hatóságok.
A törvénytervezet indoklása úgy írja le a trianoni békeszerződést mint a román nép számára kiemelt fontosságú jogi eszközt, amelyre a román-magyar kétoldalú kapcsolat épül. A kezdeményezők leszögezik, hogy a történelem újraírására tett bármiféle kísérlet, a revizionista álláspontok hangoztatása az Európai Unióban manapság már nem elfogadható – idézte korábban a törvénytervezet indoklását a Transindex.