Sokáig titkolóztak az oroszok: Marija Zaharova telefonon kapta meg a parancsot (VIDEÓ)
Az orosz külügyminisztériumi szóvivő nem kommentálhatta az oroszok drasztikus lépését.
Az orosz védelmi minisztérium televíziós csatornája szerint Románia katonai támadást fontolgat Moldova szakadár területe, Transznisztria ellen. Egy moldovai elemző azt állítja: Románia már alig várja, hogy ürügyet találjon a támadásra.
A Krónika.ro információi szerint a Zvezda TV az orosz védelmi minisztérium televíziós csatornája műsorában az állította, hogy Románia katonai támadást fontolgat Moldova szakadár területe, Transznisztria ellen. A szerdai műsorban egy elemző Erneszt Vardanjan arról beszélt, hogy Romániában komoly elemzés tárgyát képezi a Dnyeszter menti szakadár köztársaság megtámadása, amelyet a világ egyetlen országa sem ismer el.
„A román vezetés köreiben két álláspont is megfogalmazódott a moldovai és a transznisztriai beavatkozás kapcsán. Ponta miniszterelnök alig várja, hogy ürügyet találjon a román csapatok Moldovába küldésére. Klaus Johannis államfő mérsékeltebb, mivel személyesen Angela Merkel győzte meg, hogy még ne tegyen semmit. A kulcsszó a még” – állította az örmény származású moldovai elemző.
Az elemző azt állította, hogy Románia és a Nyugat nem zárja ki, hogy katonai erővel lépjen fel Transznisztriában. A felek úgy gondolják, hogy Oroszország nem vállalná fel a fegyveres konfliktust az országban, amely függetlenségét erős orosz segítséggel 1990. szeptember 2-án nyilvánította ki, az erről szóló sikeres népszavazás után. Az ország a függetlenség kivívása érdekében Moldovával rövid háborút folytatott, és az 1992. július 21-én aláírt békekötés értelmében a moldáv hatóságoknak nincs semmilyen beleszólása a a nagyjából Csongrád-megyényi nagyságú terület politikájába. Az új alkotmányt 2000. június 22-én fogadták el.
A szakadár terület fővárosában, Tiraszpolban is felfigyeltek az elemző mondataira. Viktor Kravcov, katonai szakértő a Tiras.ru portál szerint arra hívta fel a figyelmet, hogy a Jevgenyij Sevcsuk vezette szakadár rezsim néhány napon belül csupán 50 ezer tartalékost lenne képes mozgósítani egy Ukrajnával vagy Moldovával kirobbanó fegyveres konfliktus esetén. Emellett, ha egy olyan országgal kerülne fegyveres konfliktusba Transznisztria, aki a NATO tagja (mint Románia), akkor a szakértő szerint a szakadár állam számíthatna Moszkva katonai támogatására.
Az orosz védelmi minisztérium televíziós csatornájának információt semmilyen más forrás nem erősítette meg. Egyébként Klaus Johannis, román államfő a helsinki záróokmány aláírásának 40. évfordulója alkalmából kiadott közleményében leszögezte: Románia számára prioritás a moldovai konfliktus tárgyalásos megoldása.