Moszkva kezdi elfogadni Ukrajna nyugati nyitását

2015. május 20. 16:52

Oroszország nem tartja tragédiának szomszédai európai uniós integrációját – mondta el Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Moszkvában. Szakértők szerint minthogy egy év alatt az orosz-ukrán gazdasági együttműködés a minimális szintre süllyedt, így Ukrajna uniós társult tagsága nem sérti többé Moszkva érdekeit.

2015. május 20. 16:52

Oroszország nem tartja tragédiának szomszédai európai uniós integrációját – jelentette ki Szergej Lavrov az orosz parlament felsőházában tartott szerdai meghallgatáson. Az orosz diplomácia vezetője hozzátette: fontos, hogy az Európai Unióval (EU) kapcsolataikat erősítő országok a folyamat közben ne sértsék meg Oroszország és más államok „törvényes érdekeit”. Emellett ragaszkodnak hozzá, hogy a folyamat átlátható legyen. Kijelentette, hogy Moszkva kész „az integrációs folyamatok harmonizálására” és azokban „az egyensúlykeresésre”.

Lavrov szerint „az ukrán válsággal kapcsolatos egész probléma” amiatt keletkezett, hogy az EU határozottan elutasította az orosz érveket Ukrajnának az uniós szabadkereskedelmi övezetbe történő belépésével összefüggésben. Oroszország a 2013 novemberi vilniusi európai uniós keleti partnerségi csúcstalálkozót megelőző hónapokban mindent elkövetett annak érdekében, hogy megakadályozza az Ukrajna társult tagságáról szóló szerződés aláírását, s azon belül is az ország az uniós szabadkereskedelmi övezethez csatlakozását. Moszkva azzal érvelt, hogy Ukrajnán keresztül olcsó uniós termékek árasztanák el Oroszországot. 2013 novemberében az akkori ukrán hatalom döntése, az uniós társult tagsági szerződés aláírásának Moszkva nyomására történő „elhalasztása” vezetett a kijevi hatalomellenes tiltakozásokhoz, majd az ukrajnai hatalomváltáshoz.

Lavrovnak az orosz Szövetségi Tanács előtt mondott engedékeny szavait alátámasztja a Kommerszant című orosz napilap keddi számában megjelent kommentár is. Eszerint „Oroszország elengedi Ukrajnát Európába”, vagyis nem akadályozza többé, hogy Ukrajna uniós társult tagsági szerződésének gazdasági része is hatályba léphessen jövő januárban.

Mint azt Vlagyimir Putyin orosz államfő Angela Merkel német kancellárral való tárgyalását követően megerősítette, Oroszország ismét bekapcsolódott az EU-ukrán társult tagsági megállapodás teljesítéséről folyó brüsszeli egyeztetésekbe. Az orosz gazdaságfejlesztési miniszter képviselte Moszkvát a hét elején Brüsszelben zajlott háromoldalú, EU-Ukrajna-Oroszország miniszteri szintű egyeztetésen.

Alekszej Uljukajev kijelentette, hogy Oroszország nem fog ragaszkodni Ukrajna és az EU társulási szerződése hatályba lépésének elhalasztásához. Az orosz-ukrán gazdasági együttműködésben meglévő problémák kiküszöbölésére pedig szakértői munkacsoportot hoznak létre.

A Kommerszant FM rádiónak kedden nyilatkozó szakértők szerint minthogy egy év alatt az orosz-ukrán gazdasági együttműködés a minimális szintre süllyedt, így Ukrajna uniós társult tagsága nem sérti többé Moszkva érdekeit.

Szergej Lavrov az orosz törvényhozás felsőházában ugyanakkor az ukrajnai és a jemeni hatalomváltáshoz hasonlította a macedóniai belpolitikai fejleményeket. Az orosz külügyminiszter durva külső beavatkozás következményének nevezte a balkáni ország belpolitikai válságát. Szerinte a Macedónia miniszterelnöke és kormánya elleni tüntetések, a nyomásgyakorlás valódi oka az, hogy Nikola Gruevszki nem volt hajlandó csatlakozni az Oroszország-ellenes büntetőintézkedésekhez. 

Macedóniában az ellenzék korrupcióval, választási csalással, valamint törvényellenes lehallgatások elrendelésével vádolja a jobbközép kormányfőt. A kormánypárt hívei és a Nikola Gruevszki miniszterelnök kormányának lemondását követelő tiltakozók egyaránt tüntetnek Szkopjéban.

Összesen 106 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szofi2
2015. május 22. 17:47
A hír így szól: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint országa nem tartja tragédiának szomszédai európai uniós integrációját. A “Rosszijszkaja Gazeta” című újságnak nyilatkozva Szergej Lavrov Brüsszelben tanyázó maroknyi “jezsuita gruppocskát” emlegetett, amely elszántan blokkolja az EU minden normális törekvését az Oroszországhoz fűződő viszony jobbítása érdekében. Kicsit kisebbeket kellene hazudni, mert hátha nem csupán egy újságot olvas-e az ember.
liberálzöld.
2015. május 21. 10:16
Moszkva elfogadja Ukrajna nyitását. Feltéve, ha kettejük között lesz a megfelelő méretű Donyecki Népköztársaság.
Brókerkormány
2015. május 21. 06:12
Az ukrajnai események szintén nem a legjobb forgatókönyv szerint alakulnak. Az ukrán gazdaság stabilan süllyed a mélypontjára az orosz kapcsolatok megszakítása miatt. Az ukrán kormány befektetésekről nyilatkoznak, de még az ukrán elnök sem tudja haszonnal eladni a „csoki-részvényeit”. Az IMF követelése a szociális költségek csökkentéséről egyértelműen szociális robbanáshoz vezet és a szeparatista hangulat terjedéséhez, a fizetésképtelenség pedig az ukrán valuta teljes csődjéhez, ami még a mainál is rosszabb életkörülményeket hoz Ukrajnába. Porosenkónak az ország helyzetére a háború az egyetlen magyarázata, amire Európának egyáltalán nincs szüksége. Washington és Brüsszel nem fog egy olyan 40 milliós lakosságú országot etetni, amelyik a csőd szélén áll. A német média reménykedve közölte John Kerry nyilatkozatát az Oroszország elleni szankciók eltörléséről. Európa vészjóslóan figyeli, ahogy orosz szerződések kínai üzletemberek kezére jutnak. Rainer Seele a német-orosz kereskedelmi kamaravezetője biztos abban, hogy Európának nincs más választása, mint újrakezdeni a párbeszédet Oroszországgal. „Aggodalommal figyeljük, hogy a kétoldalú kereskedelemben csökken az áruforgalom és Oroszország politikailag és gazdaságilag kezd Kínára orientálódni” – mondta a német biztos. http://www.oroszhirek.hu/index.php/politika/4630-a-nyugat-elfordul-ukrajnatol
Brókerkormány
2015. május 21. 06:10
Az Egyesült Államokat nyugtalanítja a „kínai fenyegetés”, Moszkva és Peking szövetsége pedig az egyik legszörnyűbb dolog, amit a Fehér Ház el tud képzelni, de ez még mindig nem minden. Az amerikaiak megszokták, hogy Kína hatalmának az India hatalom képes egyensúlyozni, azonban május 14-én az indiai miniszterelnök egy háromnapos vizitre indult Pekingbe, ahol a gazdasági együttműködés mellett a politikairól is tárgyalni fognak, illetve India belépéséről a Shanghaji Együttműködési Szervezetbe. Szakértők szerint a hatalom egy új globális pólusa kezd létrejönni keleten, amitől az Egyesült Államok már régen tartott.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!