„A (pénzügy)minisztériumnak most az a feladata, hogy csökkentse az államadósság miatt a költségvetésre nehezedő nyomást. Ezért már holnap konzultációkat kezdünk hitelezőinkkel az átütemezésről” – mondta Jareszko a kormány száznapos tevékenységéről tartott nyilvános beszámolón. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatótanácsa szerdán hagyta jóvá az Ukrajnának szánt új, 17,5 milliárd dolláros, négyéves futamidejű hitelkeret-programot. A stabilizációs programok, strukturális reformok támogatására szolgáló – közép- és hosszú távú – hitelkeretet biztosító kibővített megállapodással (Extended Fund Facility, EFF) a tavaly kötött készenléti hitelmegállapodást váltják fel. A tavaly engedélyezett, 17 milliárd dolláros kétéves futamidejű hitelből Ukrajna 4,59 milliárd dollárt kapott meg két részletben.
Az államadósság sikeres átütemezése az új hitelprogram első felülvizsgálata lezárásának és a második részlet átutalásának egyik alapvető feltétele. Az új program előfeltételezi más hitelezők, köztük az ukrán szuverén kötvények tulajdonosai részéről a kétoldalú és többoldalú támogatást. Az adósságátütemezési tárgyalásokba az ukrán szuverén kötvények minden tulajdonosát – köztük a Franklin Templeton, a Pimco és a Blackrock amerikai befektetési alapkezelőket, valamint Oroszországot is – bevonják, a cél pedig az, hogy a következő négy évre összesen 15 milliárd dollárral mérsékeljék a költségvetés adósságszolgálati terhét. Idén 5,3 milliárd, jövőre 3,4 milliárd, 2017-ben 4,4 milliárd, 2018-ban pedig 2,3 milliárd dollár értékű hitelkönnyítést szeretne elérni Kijev.
Jareszko pénteken videókonferencia keretében egyeztet a hitelezőkkel, a jövő héten pedig megkezdi a személyes egyeztetéseket, így egyebek között Londonba, New Yorkba és Kaliforniába látogat. Az Oroszország által nyújtott 3 milliárd dolláros hitelt feszegető kérdésre válaszolva az ukrán pénzügyminiszter azt is hangsúlyozta, hogy Ukrajna hitelezői egyenjogúak, Kijev nem tesz különbséget köztük nemzetiségi alapon.
Natalija Jareszko bejelentette azt is, hogy még az idén megkezdik az állami vállalatok tömeges privatizálását. A mintegy 3300 állami vállalat többsége jelenleg veszteségesen működik. A kormány azt tervezi, hogy áprilisig kidolgozza az adóhivatal és az adózási rendszer reformját, amelyet 2016 januárjától léptetnének életbe.