Ukrán apokalipszis: Oroszország megkezdte Ukrajna tömeges bombázását, rakétákkal is támadnak
Szólnak a szirénák az egész országban.
Philip Hammond, brit külügyminiszter szerint túl nagy nyomást jelentenek az EU által bevezetett gazdasági szankciók, a rubelválság, és az olajár csökkenése, ezért Vlagyimir Putyin hiába kezdett stratégiai versengésbe a Nyugattal, nem fog tudni a végtelenségig kitartani.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem lesz képes „a végtelenségig” elviselni a szankciókból és az orosz gazdaság egyre súlyosabb problémáiból eredő nyomást – mondta vasárnap a brit külügyminiszter. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a Nyugat nem fog fegyveres erővel beavatkozni Ukrajnában.
Philip Hammond a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: nem észlel változást Putyin Ukrajnával szembeni stratégiai szándékaiban, a kérdés csak az, hogy céljait az orosz államfő milyen eszközökkel valósítja meg. Hammond szerint az orosz elnök azt mondogatja oligarcháinak, hogy „ne aggódjanak, júliusra az egésznek vége lesz, addigra elmúlik a nyomás, nyárig megszűnnek a szankciók”.
Világossá kell tenni azonban Putyin számára, hogy ha nem tesz eleget a februári minszki tűzszüneti egyezmény előírásainak, akkor a nyomás nemhogy csökkenne, hanem erősödni fog. Ha például nagyszabású támadás indulna Mariupol kikötőváros ellen, arra az Európai Unió a gazdasági nyomás jelentős fokozásával válaszolna – mondta a brit külügyminiszter. Hozzátette: a szankciók már most is komoly problémákat okoznak Oroszországnak, az orosz gazdaság nem fér hozzá a nyugati tőkepiacokhoz, és ezt az olajexport-bevételek zuhanásából és a rubel gyengüléséből eredő „hatalmas nyomás” súlyosbítja. Putyin ezt a nyomást „nem tudja a végtelenségig elviselni” –fogalmazott Hammond.
A brit külügyminiszter szerint Oroszország úgy döntött, hogy stratégiai versengésbe kezd a Nyugattal, a nyugati országokra már nem partnerként, hanem versenytársként, sőt ellenfélként tekint, és ez nehéz időszakot vetít előre a Moszkvával fenntartott kapcsolatokban.
Arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e olyan helyzet kialakulása, amelyben a Nyugat katonai segítséget nyújt Ukrajnának, Hammond kijelentette: az ukrán és az orosz hadsereg méretei közötti különbség miatt sem lenne ez ésszerű, és London egyébként is úgy gondolja, hogy nincs katonai megoldása az ukrajnai válságnak. Annak a szabálynak a betartatására kell törekedni, amely kimondja, hogy nemzetközi határokat nem lehet erővel megváltoztatni – tette hozzá.
A brit külügyminiszter szerint a Nyugat „nem fog harcba bocsátkozni az oroszokkal Ukrajnában”. Nagyon élesen körvonalazott különbséget kell tenni ugyanis az Ukrajnának nyújtott segítség és a NATO-tagállamoknak, köztük a balti országoknak nyújtott védelmi garanciák között – mondta Philip Hammond. Arra a kérdésre, hogy ha Oroszország bármilyen módon behatol a balti köztársaságokba, az háborút jelentene-e, Hammond kitérően így válaszolt: bármiféle orosz behatolás feljogosítaná a balti köztársaságokat arra, hogy kérjék a NATO-szerződés kollektív védelmi garanciákat tartalmazó 5. cikkelyének érvényesítését. Putyin ezt „nagyon jól tudja”, és ez védi a balti államokat – tette hozzá.
Az Ukrajnának nyújtott segítséggel kapcsolatban hangsúlyozta: komoly károkat okozna, ha elmosódna a különbség a fenyegetéssel szembesülő NATO-tagországoknak, illetve az atlanti szövetséghez nem tartozó országoknak nyújtott támogatás között. Ezt a különbséget egyértelműen fenn kell tartani – mondta a vasárnapi BBC-interjúban a brit külügyminiszter.