Kreml: Oroszországnak nincs mit tennie a minszki megállapodás alapján

2015. február 13. 12:30

Ukrajna már megkezdte a nehézfegyverzet kivonását Kelet-Ukrajnából, az orosz fél viszont azt közölte: Oroszország nem részese, csak garantálója a minszki megállapodásnak, így annak alapján lépéseket sem kell tennie.

2015. február 13. 12:30

Kijev már megkezdte a minszki megállapodás alapján a nehézfegyverzet kivonását a kelet-ukrajnai konfliktuszónából. A Kreml viszont pénteken leszögezte, hogy Oroszország nem aláírója, csak garantálója a kelet-ukrajnai konfliktus rendezéséről előző nap Minszkben aláírt dokumentumoknak, és „fizikailag” sem várható el tőle az abban megjelölt intézkedések végrehajtása. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökségnek nyilatkozva ezt azzal támasztotta alá, hogy Oroszország - amint azt Moszkva korábban is hangoztatta – „a konfliktusnak nem résztvevője”, „amelynek végre kellene hajtania ezt az intézkedéscsomagot”. Oroszország „olyan ország, amely garantálóként lép fel, amely felszólítja az érintetteket, de kétségtelenül nem résztvevő, amelynek ezért lépéseket kell tennie” – tette hozzá Peszkov.

Moszkva kezdettől hangoztatott állításával szemben a kijevi kormány és a nyugati hatalmak tényként kezelik, hogy a Krím félsziget tavaly márciusi elszakítása után Oroszország indította el a kelet-ukrajnai megyék elszakítására irányuló szakadár felkelést, és azóta fegyverekkel és katonákkal is támogatja a szakadárokat az ukrán fegyveres erők ellen folytatott Donyeck és Luhanszk megyei harcokban. 

A délkelet-ukrajnai válság rendezésével foglalkozó kontaktcsoport tagjai csütörtökön Minszkben aláírták a tavaly szeptemberi tűzszüneti megállapodások végrehajtásáról szóló, 13 pontos intézkedéscsomagot, amelyet a „normandiai négyek” – Vlagyimir Putyin orosz, Petro Porosenko ukrán, Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár – dolgoztak ki maratoni tárgyalásukon. A megállapodáshoz fűzött közös nyilatkozatában a négy vezető támogatta a megállapodást, és megerősítette, hogy tiszteletben tartják Ukrajna szuverenitását és területi épségét. 

Ami a foglyok cseréjét illeti, Peszkov a RIA Novosztyinak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy a „normandiai négyek” minszki csúcstalálkozóján nem volt szó az orosz börtönben fogva tartott, gyilkossággal vádolt ukrán pilótanő sorsáról. Szavaival nyilvánvalóan Petro Porosenko ukrán elnök ezzel kapcsolatos előző napi bejelentésére reagált. Peszkov szerint az ukrán fél szóba hozta ugyan Nagyija Szavcsenko esetét, amire Vlagyimir Putyin orosz elnök azt válaszolta, hogy a pilótanő ügye bírósági eljárás keretében dől el. Ezt hangoztatta néhány órával később Alekszej Puskov, az orosz duma külügyi bizottságának elnöke is.

Porosenko a „normandiai négyek” minszki csúcstalálkozója után, csütörtökön közölte, hogy az orosz féllel a tárgyalásokon érintették Szavcsenko szabadon engedését, és azt az információt kapta, hogy „ennek a legrövidebb időn belül meg kell történnie, az orvosi kivizsgálás és az előzetes nyomozás befejezését követően. Ezt támogatta Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő is” – mondta Porosenko.

A két orosz tévétudósító halálában bűnrészességgel vádolt pilótanő a kelet-ukrajnai harcok idején esett a szakadárok fogságába, akik átadták őt az orosz hatóságoknak. Szavcsenkót ezt követően Ukrajnában parlamenti képviselővé választották, és megtették az Európa Tanács parlamenti közgyűlésébe delegált ukrán parlamenti küldöttség tagjává is. Moszkvai börtönében több mint 60 napja éhségsztrájkot folytató nőt jelenleg börtönkórházban kezelik. Az európai uniós külügyminiszterek kérése és Ukrajna közbenjárása ellenére a héten újabb három hónappal, május 13-ig meghosszabbították vizsgálati fogságát.

Összesen 134 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pitypang1125
2015. február 13. 18:47
"Kijev már megkezdte a minszki megállapodás alapján a nehézfegyverzet kivonását a kelet-ukrajnai konfliktuszónából" Hazug tetvek, és menetből lövik a városokat soha sem látott tapasztalt intenzítással mi?
Igo-Vandar
2015. február 13. 17:51
Még mindig elcsodálkozom egyesek mérhetetlen naivitásán. Azok után, hogy Poros még haza sem ért Minszkből, amint Merkel és Hollande látóköréből kikerült, és meghallotta, hogy jön az amcsi fegyverszállítmány - jó nagyot felköpött és aláállt - Putyinnak mégis mit kellene kommunikálnia? Porosról minden résztvevő számára kiderült, hogy csuriba tette az ujjait, és esze ágában sem volt semmilyen megegyezés. Csakis azért ment Minszkbe, hogy legyen esélye a polgárháború szarát továbbra is az oroszokra kenni, fenntarttatni a korlátozásokat az orosz gazdasággal szemben. Ha nem így lett volna, nem mondott volna egészen mást néhány órával később, mint amiről négyen együtt nyilatkoztak, írásban... Kivonja a nehézfegyverzetét? Ugyan már, gyerekek, örül, ha a szakadárok élve engedik ki az ukránokat a katlanból... A szakadárok által zsákmányolható fegyverzet hadipotenciálját már nem is veszem figyelembe... Mert minek küldjön Oroszország fegyvereket, ha azt az ukránok eldobálják az út szélén, meg mindenféle katlanokban hagyják?
lavor
2015. február 13. 16:13
Cinizmus kimaxolva!:D
Vadjoe
2015. február 13. 13:34
Nem vagyok száz százalékig meggyőződve, hogy ebből tényleg béke lesz. Donyeck nem kapott semmit. Lehet, hogy Porosenkónak ez így oké, de a keleti országrészben nem a semmiért folyik a harc.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!