Orosz lapok: Zsákutcában az ukrán-orosz tárgyalások

2015. január 20. 12:57

Zsákutcába jutottak a délkelet-ukrajnai fegyveres szembenállás rendezését célzó nem hivatalos orosz-ukrán egyeztetések, a hivatalos tárgyalások felújítása viszont nem lehetséges a tüzérség visszavonása nélkül – állapította meg a Vedomosztyi című orosz napilap keddi cikke. A Kommerszant az orosz-ukrán diplomáciai szembenállás erősödéséről írt.

2015. január 20. 12:57

A Vedomosztyi szerint a nem hivatalos egyeztetések zsákutcába jutását jelenti, hogy Petro Porosenko ukrán elnök visszautasította orosz kollégája, Vlagyimir Putyin múlt csütörtöki békejavaslatát. Az orosz államfő a Donyec-medencei összecsapások beszüntetésére, a 100 milliméternél nagyobb kaliberű tüzérségi eszközök, az úgynevezett nehézfegyverzet visszavonására szólított fel, és ennek menetrendjére tett javaslatot Porosenkónak küldött levelében. A Kreml javaslatának elutasítását követően felerősödött Moszkva és Kijev diplomáciai csatározása. Egymást követték az egyre csípősebb hangvételű külügyminisztériumi közlemények, amelyekben mindkét fél a másikat hibáztatta a békés rendezési folyamat megakasztásáért.

Volodimir Feszenko, a kijevi Penta politológiai központ vezetője a Vedomosztyinak nyilatkozva Putyin Porosenkóhoz intézett levelét a Donyec-medencei felkelők akciójának információs elfedésére tett kísérletnek nevezte. A nyilvánosságra hozatallal azt a látszatot akarták kelteni Moszkvában, hogy „lám, éppen Ukrajna utasítja el a béketervet”. Egy másik ukrán politológus, Dmitro Pomarancsuk logikusnak tartja Porosenko reagálását Putyin javaslatára, miután Kijev, amely az Európai Unió, a NATO, az Egyesült Államok, Kanada támogatását is maga mögött tudja, velük egyeztet a lépéseiről. A szakértő szerint Ukrajna az eddiginél sokkal keményebb álláspontot fog ezután képviselni Oroszországgal szemben és arra törekszik, hogy a kelet-ukrajnai rendezést célzó tárgyalási forma, az úgynevezett normandiai négyek: az ukrán, az orosz, és a francia államfő, valamint a német kancellár egyeztetése elhaljon. Kijev az Európai Unió és az Egyesült Államok bevonásával tervezett, kibővített normandiai forma létrehozásán dolgozik.

A Kommerszant című orosz napilap cikke is arra mutat rá, hogy a délkelet-ukrajnai fegyveres konfliktus kiéleződése felerősítette Moszkva és Kijev diplomáciai szembenállását. A tekintélyes politikai-gazdasági újságnak nyilatkozó Mihajlo Pohrebinszkij ukrán politológus úgy vélekedett, az orosz-ukrán diplomáciai pengeváltás azt bizonyítja, hogy Kijev megpróbálja átvenni a kezdeményezést a béke elérésében. A szakértő bírálta az ukrán külügyminisztériumot, hogy az szerinte továbbra is agresszív retorikát használ és hazugsággal vádolja Oroszországot. Pohrebinszkij ugyanakkor kedvezőnek tartja, hogy Moszkva és Kijev egyaránt kinyilvánították a tavaly őszi minszki megállapodások következetes betartásának fontosságát. Az ukrán politológus szerint ugyanakkor a Donyecket, Horlivkát és más településeket ért ukrán tüzérségi támadások után Moszkvának nehéz lesz megállítani a felkelőket, és ez azt jelenti, hogy ők Mariupolt fogják támadni.

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
talán
2015. január 20. 17:16
A miszter (úr) kifejezést Mr.-ként jelölik.
oskar
2015. január 20. 14:32
Nem olyan egyszerű a helyzet! Oroszország és Ukrajna csaknem mindig együtt volt. A nyelv majdnem ugyanaz. Oroszországban több mint 3 millió ukrán dolgozik. Az ukrán termékek 24 %-a Oroszországba ment. A társulási szerződés aláírása után erre már más vámot vetnek ki vagy bojkottálják. A puccsal, majd nem igazi választással hatalomra került Jacenjuk csak provokál. Németországban az ARD tv-nek úgy nyilatkozott, hogy a II. világháborút nem a náci Németország hanem a Szovjetunió kezdte amikor azok lerohanták Ukrajnát és a Nyugatot. Nem a megegyezés híve hanem a háborúé. Az ukrán aranykészletet és a szkíta aranykincseket, hatalomra jutása után az USA-ba menekítette. Import minisztereket (nem ukrán állampolgár) alkalmaz. Az felettébb érdekes, hogy a Majdan mesterlövészeit akik több mint 100 embert kivégeztek, nem keresi. Vajon miért???? Biden USA alelnök fia már főnök Ukrajnában. Nyugat-ukrajnai náci (horogkeresztes) különítményekre támaszkodik. Attól tartok, hogy az orosz nép követelni fogja, hogy tegyenek valamit az orosz üldözések leállítására Ukrajnában. Vlagyimir Szolovjov vitaműsorban Zsirinovszkij azt a véleményt hangoztatta, hogy nem kell várni. Az orosz hadseregnek katonai úton kell "rendet" tenni. Sajnos a magyar híradások elfogultan és elhallgatva tálalják azt ami Ukrajnában folyik. Háború lesz!!!
alex.leopardi
2015. január 20. 13:08
pedig simán megoldható lenne,a nemzetiségi jogok biztositása és nem lépünk a Nato.ba,marad puffer államnak
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!