Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Magyarország akaratán kívül ütközőzónába került, és a veszteségek minimalizálása érdekében az óvatos, megfontolt, szövetségeseket kereső politikának ma nincs alternatívája.
„Kelet-Közép-Európa és Magyarország pedig akaratán kívül ütközőzónába került, és a veszteségek minimalizálása érdekében az óvatos, megfontolt, szövetségeseket kereső politikának ma nincs alternatívája. Az ukrán krízis kezdete óta gyengült a forint, és a csődbe ment Ukrajna közelsége negatívan hat a kelet-közép-európai régió országainak megítélésére, az állampapírok iránti keresletre és a külföldiek beruházási kedvére. Ilyen helyzetben csak a költségvetési fegyelem és az államadósság csökkentése lehet a helyes válasz, és nem az unió miatt, hanem mert ez az ország jól felfogott érdeke. Soros György 1998-ban előre ivott az orosz medve bőrére, amikor azt mondta, a »válság eljutott a végső fázisba«. Nem lett igaza.
Az oroszok most kétségtelenül meggyengültek, de vannak tartalékaik, és nagyhatalomnak számító szövetségeseik. Jól vizsgázott a BRIC-csoport (Brazília, Oroszország, India és Kína), különösen Kína, amelynek 4000 kilométernyi oka van a barátságra: ilyen hosszú ugyanis a Szibéria ereje nevű orosz–kínai gázvezeték.
És bár az orosz költségvetést megszorítócsomagokkal kell majd ráncba szedni, amíg Putyin ügyesen játszik a nemzeti kártyával, addig a lakosság bizalmát nem veszti el.”