Öt jel, ami arra mutat, hogy Oroszország bajban van

2014. december 02. 14:12

Bár Moszkva szereti sulykolni, hogy az Európai Unió legalább annyira szenved a bevezetett gazdasági korlátozásoktól, mint ő maga, a valóság más.

2014. december 02. 14:12
Ablonczy Bálint

1. Infláció. Utoljára 16 éve gyengült ekkorát a rubel: tegnap 52 rubelt adtak egy dollárért és 67-et egy euróért. Az év eleje óta a rubel értékének 60 százalékát elveszítette a zöldhasú valutával szemben.

2. Olajárcsökkenés. Az ország egyik legfőbb exportcikkének számító olaj árának világpiaci csökkenése a rubel mellett bajba sodorja a költségvetést is. Egy hordó Brent-kőolaj jelenleg 70 dollár körül áll, miközben az orosz büdzsét 100 dolláros kőolajárral tervezték. Dollármilliárdokban mérhető a veszteség, az orosz állami költségvetési bevételek ötven százaléka ugyanis a kőolaj- és gázexportból származik.

3. Recesszió. Az orosz gazdasági minisztérium a minap megváltoztatta gazdasági előrejelzéseit: 2015-re a már amúgy sem túl acélos 1,2 százalékos növekedés helyett 0,8 százalékos visszaesést várnak.

4. Tőkekiáramlás. A várakozások szerint idén 120 milliárd dollárnyi külföldi tőke hagyja el a bizonytalanná vált orosz piacot, jövőre ehhez további 90 milliárd veszteség járul.

5. Uniós szankciók. Bár Moszkva szereti sulykolni, hogy az Európai Unió legalább annyira szenved a bevezetett gazdasági korlátozásoktól, mint ő maga, a valóság más. Az EU-exportnak mindössze egy százaléka irányul Oroszországba, míg az orosz export 13 százaléka – ez még akkor is hatalmas különbség, ha tudjuk, javarészt a szankciók által nem érintett energiahordozókról van szó. A bankok tőkéhez való jutásának nehezedése mellett sajtóhírek szerint az élelmiszer-import korlátozása is érezteti a hatását a mindennapokban. Egyes városokban hiánycikk lett a csirkehús és a legtöbb élelmiszerár drágult. Árulkodó, hogy a minap az orosz külügyminiszter-helyettes javasolta a szankciók feloldását, merthogy azok mindkét félnek ártanak – ilyet azonban csak a gyengébb alkupozícióban lévő fél szokott javasolni.”

Összesen 90 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tintamin
2014. december 03. 08:53
Eddig Oroszországnak sokkal jobban ment, és a barátaink is. A Válasz is többször írta. Most akkor mivan? El kellene dönteni, hogy az áljobboldalon milyen konzekvens elméleteket gyártunk...
Brigadéros
2014. december 02. 19:35
1812-ben Moszkva alatt a franciák szintén 5 jelben foglalták össze, hogy miért van nagy bajban Oroszország...
Rockpapa
2014. december 02. 19:09
Vissza fog ez ütni a magyar baloldalra,és a liberálisokra.Amikor majd külföldi segítséggel ismét hatalomra jutnak(ugyanis bemokratikus úton semmi esélyük)hiányozni fog nekik az orosz kapcsolat nagyon.Felégetnek mindent kelet felé,pedig egyszer már erre ráfáztunk.Én is utálom az oroszok történelmi bünei miatt amit, ellenünk elkövettek,de a mai helyzet más.Nemrég Újpesten egy öreg moszkovita alezredes elvtárs nyert.Ha valakinek akkor neki biztos van erős szimpátiája kelet felé.És szerintem még mindig az MSZP-ben vannak a legtőbb volt komcsi,a nyolcszáz ezerből(bár beszivárogtak mindenhová rendesen)Hogyan fogja elfogadtatni az MSZP nyugdijjas tömegeivel azt, hogy a volt elvtársaik gonosztól valóak?
polnemkor
2014. december 02. 17:53
Hogy is hívják azt a német újságírót aki megírta hogyan használnak és fizetnek újságírókat egyes országok külügyi apparátusai és titkosszolgálatai? Olykor komplett szerkesztőségeket is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!