2014: Oroszország tündöklése és botlása

2014. december 30. 14:29

Vlagyimir Putyin orosz államfő harmadik elnökségének második évét végigkísérte az orosz-ukrán konfliktus. Az év végére Oroszország az olajár tartós csökkenése és a nyugati szankciók miatt gazdasági válságba süllyedt: recesszió, rubelzuhanás, tőkekiáramlás és felpörgő infláció jellemzi 2014 végének Oroszországát.

2014. december 30. 14:29

Ukrajna több milliárd dolláros adóssága miatt a Gazprom június közepén beszüntette, majd az ősszel felújította az energiahordozó szállítását Kijevnek. Eközben gőzerővel folytak az egyeztetések Moszkva és a Déli Áramlat megvalósításában érdekelt balkáni és közép- és kelet-közép-európai országok – ezen belül Magyarország –, valamint Moszkva és az Európai Unió között. A beruházást tavaly december elején még látványos külsőségek közepette indította el Putyin a Fekete-tenger partján lévő Anapában, majd egy évre rá a törökországi Ankarában ugyancsak ő jelentette be a projekt lezárását Brüsszel „akadékoskodása”, a harmadik energiacsomag szabályainak betartatása, és a bolgár engedély késlekedése miatt. Moszkva immár Törökország felé tervezi irányítani az orosz gázt szállító vezetéket, ahol egy, a Balkánt és Közép-Európát ellátó gázelosztót létesítenének.

A kőolaj világpiaci árára alapozott orosz gazdaság teljesítménye a hivatalos statisztika szerint 0,8 százalékkal nőtt az idén, szakértők ugyanakkor a gazdaság pangásáról beszéltek. Független szakértők sora, közöttük Alekszej Kudrin volt orosz pénzügyminiszter is válságként jellemezte a folyamatokat. Utóbbi több évig tartó gazdasági visszaesésre számít Oroszországban.

A rubelnek az év második felében kezdődött, folyamatosan negatív rekordokat döntő értékcsökkenése december közepén rendkívüli árfolyamzuhanásba váltott át. December 16-án, amely fekete keddként vonult be az orosz pénzpiac és valutakereskedelem történetébe, egy euró több mint 100 rubelt, egy dollár pedig több mint 80 rubelt ért.

Ebben az évben 120-130 milliárd dollár mértékben áramlott ki a tőke Oroszországból. A lakosság reáljövedelme januártól novemberig nem nőtt, hanem 0,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A pénzügyminisztérium az idei inflációt 11,5 százalékosra várja.

Az orosz elnök hagyományos évzáró-évértékelő nemzetközi sajtótájékoztatóján mindezek – a rubel mélyrepülése és a gazdasági visszaesésről szóló szakértői várakozások – ellenére nyugalomra intett, és külső okokkal, a kőolaj világpiaci árának esésével és a Nyugatnak Oroszországra gyakorolt nyomásával magyarázta a válságot. Kijelentette, hogy legfeljebb két nehéz év vár az országra. Hangsúlyozta, hogy a kormány teljesíti szociális ígéreteit. A személyes felelősségét is felvető kérdésekre úgy válaszolt, hogy nem tart palotaforradalomtól.

Független orosz elemzők úgy látják, hogy mindez a hatalmi eliten belül eredményezhet bármilyen változást vagy szakadást. Szerintük nem várható, hogy a lakosság kivonul az utcára, még a megélhetési nehézségek erősödése miatt sem. A gazdasági gondok növekedésével ugyanis mind többen függenek majd a hatalomtól. Társadalomkutatók úgy látják, hogy a lakosságot a kijevi főtéren történtektől, a halálos áldozatokkal járó, erőszakba torkollott tüntetésektől való félelem is visszariasztja a hatalomellenes tiltakozástól.

Elérték céljukat az orosz hatalmat rendszeresen bíráló, a tiltakozó akciókat vezető politikusok elleni büntetőeljárások, a Kreml Ukrajna-politikájával szembehelyezkedő közéleti személyiségek, politikusok lejáratása is. Az orosz államfő évértékelő sajtóértekezletén tagadta, hogy a Kreml állna az orosz hatalommal szembehelyezkedők kirekesztése és megbélyegzése mögött. Az állami propagandagépezet és a hatalom ideológusai által ötödik hadoszlopnak nevezett másként gondolkodók elleni legsúlyosabb vád, hogy nem hazafiakként viselkednek, hanem a külföldi államok eszközeként külföldi érdekeket szolgálnak, mert ellenzik a Kreml Ukrajna-politikáját.

Idén sem szűnt meg az orosz hatóságok nyomásgyakorlása a hatalomtól független nem kormányzati szervezetekre (NGO). A legnagyobb visszhangot az igazságügyi tárcának a tekintélyes Memorial nevű szervezet betiltására irányuló törekvése váltotta ki.

A Nyugattal kiéleződött feszültség közepette Oroszország a Független Államok Szövetségén belül, valamint Kelet felé, elsősorban Kínával erősítette politikai, és gazdasági, partneri kapcsolatait. Jövő január elsején lép működésbe az Eurázsiai Gazdasági Szövetség, amelyhez Örményország és Kirgizisztán is csatlakozik. Az év végére megszületett az orosz katonai doktrína új változata, amely az ukrajnai konfliktust és a NATO keleti bővítését az ország biztonságát fenyegető veszélyként határozza meg. A katonapolitika alapvetően védelmi jellegét azonban nem változtatták meg.

Összesen 95 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2014. december 31. 08:21
Engem ezek a győzelmi jelentések a két világháború haditudósításaira emlékeztetnek amellyel a hátországot szokták megörvendeztetni.
BőröndÖdön
2014. december 31. 07:24
A mi zsebputyinunk törheti a fejét...
indiáner
2014. december 30. 18:54
Bukását kellett volna írnia, csak megremegett a kínai billentyűzet.
korona
2014. december 30. 18:38
(bemásoltírás)---------------------------------------------------------------- ÉHES DISZNÓ (az USA) MAKKAL ÁLMODIK (hogy majd Oroszország összeomlik) Finn közgazdász: Obama dezinformációk alapján dönthetett az Oroszország elleni szankciókról 2014.12.30 15:33 Jon Hellevig, finn közgazdász szerint Barack Obama amerikai elnököt szándékosan félreinformálják az orosz gazdasági helyzettel kapcsolatban, így nincs valós képe az Oroszországban zajló gazdasági folyamatokról, emiatt hoz elhamarkodott döntéseket a szankciók terén. Hellevig a Press TV-nek nyilatkozva elmondta, hogy az amerikai elnöknek torz képet festenek az orosz állam bevételeiről, felépítettek egy olyan illúziót, miszerint Oroszország költségvetése legnagyobb mértékben az olaj és gáz árától függ. A közgazdász szerint ez a torz kép talán igaz volt sok évvel ezelőtt, de mára már nem a szénhidrogénforrások értékesítése az orosz állam fő bevételi forrása, - egyben rámutatott, hogy 2013-ban az olaj- és gázbevételek csak a GDP 16%-át tették ki, azóta pedig jelentős szerkezeti átalakítások történtek, melynek pontos hatásai nem ismertek. Az elemző szintén elmondta, Moszkva tavaly betiltotta a geológiai adatok külföldi vállalatoknak kiadását, így az amerikaiak arról is manipulált adatokat kaphatnak, hogy az orosz energetikai vállalatok milyen új, potenciális forrásokkal rendelkeznek. Jon Hellevig szerint a rubel árának zuhanása nem tragédia az orosz gazdaság számára, hanem az Eurázsiai Gazdasági Unió megalapítását megelőző gazdasági átrendeződés természetes következménye.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!