A két, feszült viszonyban lévő hatalom első emberének félig-meddig spontán beszélgetésére – amelyről Putyin szóvivője, Dmitrij Peszkov sem tudta megerősíteni az első sajtóértesülést – a jelek szerint a 2008-as nyári olimpiai játékok egyik világhíressé vált helyszínén, a Vízkockában került sor, amikor a 21 tagország vezetői a közös fényképezkedéshez készülődtek.
A Tanjug szerb hírügynökség azt írta, orosz hírforrások szerint Obama lépett oda az orosz elnökhöz, és a két elnök kevesebb mint öt percig beszélt egymással. A csoportfotó előtti rövid eszmecsere témája feltehetően az ukrán válság volt.
Korábban mind Washingtonból, mind a Kremlből olyan hírek jelentek meg, amelyek ugyan kizárták egy hivatalos Obama-Putyin találkozó lehetőségét, de esélyt láttak egy informális megbeszélésre akár Pekingben, akár az ezt követő, november 15-16. között megrendezendő G20-as csúcstalálkozón, az ausztráliai Brisbane-ben.
Napokkal korábban, szintén Pekingben tárgyalt egymással Szergej Lavrov orosz és John Kerry amerikai külügyminiszter. Lavrov fontosnak nevezte, hogy az ukrán kormány eleget tegyen vállalt feladatainak a béke megteremtésében, egyúttal a szembenálló felek közti nehézfegyverektől mentes zóna létrehozását sürgette. Az amerikai külügyminiszter szerint Washington és Moszkva megegyezett arról, hogy információkat cserélnek az ukrán-orosz határon tapasztalható helyzetről, s jelezte, hogy amerikai részről tartós párbeszédre törekszenek. A két külügyminiszter között az iráni nukleáris kérdés is szóba került.
Putyin és Obama egyaránt Hszi Csin-ping kínai elnök vendége, és a csúcsértekezlet mellett hivatalos látogatáson is tartózkodik a kínai fővárosban. Putyin, csakúgy mint más vezetők, kétoldalú megbeszéléseket is folytatnak a kedden záruló csúcs alkalmából. A kínai elnök már csaknem 70 percen át tárgyalt Abe Sindzó japán kormányfővel, és külön leült Michelle Bachelet chilei elnökkel. Ismert, hogy az ausztrál miniszterelnökkel, valamint Indonézia és Malajzia vezetőjével is találkozóra készül Putyin.