Külön törvényben szabályozná Sarkozy az azonos nemű párok házasságát

2014. november 16. 15:19

„Én hiszek a másságban. Külön házasságot akarok a homoszexuálisoknak, és külön házasságot a heteroszexuálisoknak, amely tekintetbe veszi a különbséget, mert nem ugyanarról van szó” – hangsúlyozta szombaton Nicolas Sarkozy volt francia elnök az ellenzéki jobbközép Népi Mozgalom Uniója kampánygyűlésén.

2014. november 16. 15:19

Eltörölné a házasság intézményét a homoszexuális párokra is kiterjesztő törvényt Nicolas Sarkozy, ha ismét köztársasági elnöknek választanák a franciák. A volt jobboldali államfő ugyanakkor támogatja az azonos neműek házasságát, de azt külön törvényben szabályozná.

 
A legnagyobb francia ellenzéki párt, a jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) vezetői posztjára pályázó volt köztársasági elnök egy szombat esti kampánygyűlésen először foglalt állást a 2013-ban elfogadott törvényről, amely kiterjesztette a házasság intézményét az azonos nemű párokra és engedélyezte számukra az örökbefogadást.
 
„A törvényt az elejétől a végig át kell írni” – mondta Sarkozy. Amikor a tömeg azt kiabálta, hogy „eltörölni”, az exelnök jelezte, hogy „így is lehet mondani”„A homoszexuális szerelmet ugyanakkor társadalmilag el kell ismerni. Engem ez nem sokkol. A bejegyzett élettársi kapcsolat nem elég” – tette hozzá. A volt elnök szerint ugyanakkor a baloldal azt hiszi, hogy a különbségtétel homo- és heteroszexuálisok között igazságtalanság. 
 
„Én hiszek a másságban. Külön házasságot akarok a homoszexuálisoknak, és külön házasságot a heteroszexuálisoknak, amely tekintetbe veszi a különbséget, mert nem ugyanarról van szó” – hangsúlyozta Sarkozy, de arra nem tért ki, hogy a házasság intézményében mit jelentene a megkülönböztetés. Feltehetően a 2007-es elnökválasztási kampányban felvetett javaslatára utalt, amely egy újfajta polgári szerződés bevezetéséről szólt az azonos párok számára.
 
Az UMP november 29-én választja meg új elnökét. A másik két jelölt közül, Bruno Le Maire volt miniszter nem törölné el az új törvényt, ha hatalomra kerülne, mert szerinte a homoszexuálisoknak is ugyanolyan joga van a házassághoz, mint a heteroszexuálisoknak. A harmadik jelölt, Hervé Mariton viszont eltörölné a törvényt. 
 
Franciaországban 2013. május 18-án hirdette ki Francois Hollande államfő a homoszexuális párok házasságát engedélyező törvényt, amelyet heves parlamenti vita és milliós utcai ellentüntetések előztek meg. Az első ilyen házasságot 2013. május 29-én kötötték meg Montpellier-ben, azóta több mint hétezer homoszexuális pár kelt egybe a polgármesteri hivatalokban.
 
A France2 közszolgálati televízió által vasárnap megkérdezett alkotmányjogászok szerint a törvény eltörlése alkotmányellenes lenne, mert az jogfosztást jelentene a jövőbeni azonos nemű párok számára azokhoz képest, akik eddig egybekelhetek.   
 
Az Ifop közvélemény-kutatóintézetnek az Atlantico jobboldali portál által szombaton közzétett felmérése szerint a franciák 68 százaléka támogatja az azonos neműek házasságát és 53 százalékuk az örökbefogadás engedélyezésével is egyetért. 
 
Az elmúlt másfél évben elsősorban a jobboldali választóknál figyelhető meg változás: a törvény elfogadása előtt, 2013 januárban az UMP szimpatizánsainak csak 33 százaléka támogatta a házasság intézményének kiterjesztését a homoszexuálisokra, jelenleg 58 százalékos ez az arány. Az örökbefogadás engedélyezését másfél évvel ezelőtt a jobboldalon csak 16 százalék támogatta, jelenleg 38 százalék.
 
Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kal
2014. november 17. 11:13
Az angolok egyértelmű helyzetet teremtettek azzal, ahogy a tavaly júliusban megalkotott, az azonos neműek házasságát lehetővé tevő törvényben fogalmaztak, amely így kezdődik: "Marriage of same sex couples is lawful." A franciák többsége büszke arra, hogy a nagy történelmi "riválist", az angolokat 3 hónappal megelőzték. A parlamenti szavazás (melyről itt lehet olvasni: http://kaleidoscope.blog.hu/2013/04/23/331_225_franciaorszag_a ) is azt bizonyította, hogy nemcsak a baloldal támogatta az azonos neműek házasságát Franciaországban. Ha Sarkozy tényleg vissza akarja vonatni ezt a törvényt, és azzal próbál szavazatokat szerezni, hogy egy szóhoz két különböző törvényi definíciót rendel, akkor megint pofára fog esni.
bumburi
2014. november 16. 21:31
A buzik ne házasodjanak.
péterx
2014. november 16. 18:53
Ha nincs meg a természetes-előzetes mérce / az , hogy a szex MAGÁTÓLÉRTETŐDŐEN férfi és nŐ kapcsolata / , akkor jön ez a befejezhetelen definiálási kötélhúzás :azért befejezhetetlen ,mert a különböző érdekcsoportok norma hiján bármit akarhatnak ...
Apáczai
2014. november 16. 17:29
"...nem ugyanarról van szó..." Ki hitte volna? Bevezetik a francia címerbe a buznyák-ország elnevezést?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!