Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A brit miniszterelnök szerint újra vörösen villognak a vészjelzők a világgazdaságban, mivel az euróövezet a recesszió szélén tántorog, ráadásul a globális kilábalás korábbi fő hajtóerejét adó feltörekvő gazdaságok is lassulnak.
A brit miniszterelnök szerint hat évvel a pénzügyi összeomlás után, amely az egész világgazdaságot térdre kényszerítette, „ismét vörösen villognak a vészjelzők”. David Cameron a The Guardian című vezető baloldali brit napilapban hétfőn közölt cikkében azt írta, hogy a világ 19 legnagyobb fejlett és felzárkózó gazdasága, valamint az Európai Unió alkotta G20-csoport hétvégi ausztráliai csúcstalálkozóján is egyértelműen látszottak a problémák.
Az euróövezet „a harmadik recesszió szélén tántorog”, és a defláció valós kockázata is fenyegeti, ráadásul a globális kilábalás korábbi fő hajtóerejét adó feltörekvő gazdaságok is lassulnak. A világkereskedelmi tárgyalások lefulladtak, emellett az ebolajárvány, a közel-keleti konfliktus, és „Oroszország illegális ukrajnai akciói is” hozzájárultak az instabilitás és a bizonytalanság jelenlegi veszélyes környezetének kialakulásához – írta Cameron.
A brit gazdaság a hét vezető ipari hatalom (G7) csoportján belül a leggyorsabb ütemben növekszik, és az utóbbi négy évben 1,75 millióval nőtt a foglalkoztatottak száma Nagy-Britanniában, többel, mint az Európai Unió többi gazdaságában együtt. A világgazdaság problémái azonban a brit gazdaság kilábalási folyamatára is valós veszélyt jelentenek, és ennek jelei már látszanak is: az euróövezet lassulása hatást gyakorol a brit feldolgozószektorra és az exportra – áll a brit miniszterelnök hétfői írásában.
A világgazdaságot ismét fenyegető kockázatokra pénzügyi elemzők is felhívták már a figyelmet. A Brookings Institution nevű tekintélyes nemzetközi gazdaságkutató agytröszt és a Financial Times londoni gazdasági napilap által kidolgozott és közösen vezetett Tiger jelzőszám (Tracking Indices for the Global Economic Recovery, a világgazdasági kilábalás követésére szolgáló indexcsoport) a cég és a lap legutóbbi összesítése szerint a feltörekvő és a fejlett gazdaságok zömében egyaránt a kibocsátás növekedésének széleskörű lendületvesztését mutatja.
A Brookings közgazdászai szerint a világgazdaság első számú növekedési hajtóerejévé az Egyesült Államok vált, márpedig ez a helyzet nem teszi lehetővé a tartós globális kilábalást; a kiegyensúlyozottabb növekedés megteremtésébe más gazdaságoknak is be kell szállniuk, és az ideális megoldás az lenne, ha ezt nem az export, hanem a hazai kereslet élénkítésével tennék. A legutóbbi FT-Brookings index különösen a legnagyobb felzárkózó gazdaságok reálaktivitási gyengeségét jelzi. A kínai gazdaságból folyamatosan fogy a növekedési lendület, Brazília és Oroszország pedig "egyszerűen a kábultság állapotában van – fogalmaztak a Brookings szakértői.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő Londonban minap ismertetett negyedéves globális előrejelzésében azt jósolta, hogy a következő két évben valószínűtlen a világgazdaság növekedési ütemének jelentősebb élénkülése, elsősorban a kínai gazdaság lassulása és az euróövezet növekedésgátló szerkezeti problémái miatt. A Moody's elsősorban Európát emelte ki a világgazdaság gyenge pontjaként. A cég londoni elemzőinek becslése szerint az euróövezet összesített hazai összterméke (GDP) még 2019-ben is 1700 milliárd euróval – 17 százalékkal – kisebb lesz annál az értéknél, amely akkor lett volna elérhető, ha az euróövezeti gazdaság növekedési üteme a pénzügyi válság és a szuverén adósságválság előtti évekre jellemző ütemben folytatódott volna.