Amerikát aggasztja Törökország tétlensége

2014. október 08. 09:23

A The New York Times forrása szerint az amerikai kabinetben egyre nagyobb félelemmel követik, hogy Ankara semmit nem tesz azért, hogy megakadályozzon egy mészárlást a határától mindössze egy mérföldre fekvő Kobani szíriai kurd városban, amelyet hetek óta ostromol az Iszlám Állam. A tisztviselő szerint a törökök különböző ürügyeket találnak ki a beavatkozás halogatása végett.

2014. október 08. 09:23

Az Egyesült Államok vezetését aggasztja és felháborítja, hogy Törökország nem hajlandó komolyabb katonai lépéseket tenni az Iszlám Állam (IÁ) szélsőséges szunnita szervezet ellen – jelentette magas rangú kormánytisztviselőkre hivatkozva a The New York Times amerikai napilap. „Egy NATO-szövetséges nem viselkedhet így, miközben határától egy kőhajításnyira megnyílik a pokol” – idézte a névtelenül nyilatkozó tisztviselőt az újság honlapján helyi idő szerint kedd este megjelent cikk.

A lap forrása szerint az amerikai kabinetben egyre nagyobb félelemmel követik, hogy Ankara semmit nem tesz azért, hogy „megakadályozzon egy mészárlást a határától mindössze egy mérföldre” fekvő Kobani szíriai kurd városban, amelyet hetek óta ostromol az IÁ. 

A dzsihadisták kedden három városrészt már elfoglaltak Kobaniban, előlük már mintegy 160 ezren menekültek el az arabul Ain-el-Arabnak nevezett városból és környékéről.

A tisztviselő szerint a törökök különböző ürügyeket találnak ki a beavatkozás halogatása végett. A lap további kormányzati forrásai szerint a washingtoni álláspont az, hogy az IÁ nem állítható meg a szíriai felkelők közül verbuvált szárazföldi erők bevetése nélkül, de amíg ezek a csapatok felállnak, addig nagy szükség lenne Törökország segítségére.

Recep Tayyip Erdogan török elnök kedden úgy vélte, Kobani bármelyik pillanatban az IÁ kezére kerülhet, és ennek megakadályozására szárazföldi hadműveletre van szükség. Ugyanakkor bár a török parlament a múlt héten felhatalmazta a kormányt a hadsereg szíriai bevetésére az IÁ ellen, és a kormányfő azt ígérte, hogy mindenképpen megvédik a várost, a szárazföldi erők bevetése helyett Yalcin Akdogan török miniszterelnök-helyettes az amerikai légicsapások számának növelését szorgalmazta.

Erdogan emellett ismét arra kérte az IÁ elleni nemzetközi koalíciót, hogy alakítson ki egy repüléstilalmi övezetet és ezzel párhuzamosan egy ütköző- vagy biztonsági zónát Szíria északi részén. Erre a New York Times forrása azzal reagált, hogy a gyakori légicsapások és járőrözés miatt a nemzetközi koalíció a gyakorlatban már repüléstilalmat vezetett be Észak-Szíria felett, így a török elnök kérése tárgytalan.

A két ország között az utóbbi napokban feszültséget szült Joe Biden amerikai alelnök – szakértők szerint egyébként tényszerűen helytálló – kijelentése, amely szélsőséges szíriai felkelők, köztük az al-Kaida terrorhálózathoz tartozó an-Nuszra Front és más dzsihadisták támogatásával vádolta meg Törökországot. Erdogan korábban leszögezte, hogy bár aggasztja az IÁ előretörése, Ankara legfőbb szíriai célja továbbra is Bassár el-Aszad szíriai elnök megdöntése.

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Locassen
2014. október 08. 12:48
Szóval ezért engedték szabadon azt az 50 törököt. Az látszik, hogy az ISIS igencsak jól jön pár térségbeli hatalomnak.
Gregorius
2014. október 08. 11:20
A helyzet azért bonyolultabb. A törököknek sok, akár fegyveres konfliktusa is volt a saját területükön élő kurdokkal (szerintük "hegyi törökök"), így elég álszent módon nem avatkoznak be a konfliktusba, amíg a saját területüket nem éri támadás, ahogyan a perzsák is azt közölték, hogy ahogyan megközelítik a határaikat, elsöprik az ISIS-t, addig viszont nem lépnek.
packó_
2014. október 08. 09:59
Érdekes az USA hozzáállása. Ha jól értem, a marosvásárhelyi pogrom idején, 1990. márciusában Magyarországnak be kellett volna avatkozni. Fegyveresen. Erdélyben. Végül is el lehet gondolkodni a dolgon, na, majd legközelebb...
egysegelem
2014. október 08. 09:49
Igaza van az USAnak ebben a kerdesben, Torokorszag regionalis hatalom szeretne lenne, de ahhoz ugy is kell viselkedni. Nyilvan nem kedvelik a kurdokat, es pont leszarjak, ha oket irtjak, hiszen ok is megtettek szaz eve.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!