Kínának nem kell a nyugati demokrácia

2014. június 09. 14:56

A nyugati demokratikus berendezkedés felsőbbrendűségét és eredményességét vonja kétségbe a kínai központi pártlap, a Zsenmin Zsipao hétfői kommentárja, amelyben a „színes forradalmak” által előidézett káoszra és a brit parlament összetételére is kitér.

2014. június 09. 14:56

Az újság arra figyelmeztet, Kínának vigyáznia kell, nehogy az úgynevezett „nyugati stílusú demokrácia” csapdájába essen. Ezt alátámasztandó felhozza, hogy az elmúlt hónapokban Kijevtől Bangkokig az utcai politizálás, a közvetlen konfrontáció „mély fájdalmat” eredményezett.

Az elmúlt évek színes forradalmaira visszatekintve megállapítja, hogy Nyugat-Ázsiától Észak-Afrikáig sok ország zuhant a „nyugati demokrácia zavaros őrületébe”, amely sem boldogságot, sem stabilitást nem hozott. A lap szerint a kínaiaknak örülniük kell, hogy országuk kitart a sajátos kínai szocializmus építése mellett, mert ellenkező esetben kérdés, hogy béke lenne-e az országban. A brit parlamentben még mindig örökletes nemesi címmel rendelkezők vannak, ami a kínai emberek számára elképzelhetetlen – jegyezte még meg a Zsenmin Zsipao, s ismét arra a következtetésre jutott: Kínának folytatnia kell megkezdett útját.

A kínai párt- és állami vezetés általában a nagy belpolitikai események időszakában, mint a parlament éves ülése vagy az ötévente megrendezendő pártkongresszusok alkalmával rendszeresen megerősíti: Kína nem kívánja követni a nyugati mintát. Amikor Hszi Csin-ping államelnök-pártfőtitkár áprilisban Európában járt, egyik beszéde alkalmával kifejtette, országa már többféle politikai rendszert átélt, s nem tudja lemásolni más országok politikai rendszerét vagy fejlődési modelljét. „A kínai emberek már több mint kétezer évvel ezelőtt meg kellett tapasztalniuk, hogy az ízletes déli narancs, ha északon termelik, savanyú lesz” – magyarázta Belgiumban. A kínai központi propagandairányítás a jelek szerint időről időre fontosnak tartja a hazai közvéleményt is meggyőzni arról, hogy a világ legnépesebb és legnagyobb fejlődő országa a maga útját kívánja járni.

Az 1989-es pekingi diáklázadás résztvevője, a Tienanmen téri éhségsztrájk egyik kezdeményezője, Csou Tuo a napokban maga is azt nyilatkozta, hogy „utcai demonstrációkkal Kínában nem lehet demokráciát teremteni”. Szerinte a jogállamiság, az alkotmány erejével, az alapvető személyi szabadságjogok biztosításával és a hatalom egyidejű korlátozásával lehet csak fokozatosan építkezni. Meglátása szerint a jelenlegi vezetés elkötelezett a reform iránt.

Összesen 64 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ultima Ratio
2014. június 09. 22:39
Nicsak, az állítólagos jobboldaliak imádják a maoista komcsikat :) Hát ez már megint nagyon meglepő :) Csak azt nem tudom, hogy minek áltatjátok magatokat. Tűzzétek ki a vörös csillagot bátran, hasta la victoria siempre, világ proletárjai egyesüljetek, ez a harc lesz a végső, ésatöbbi. Éljen a Balabbik!
Gregorius
2014. június 09. 21:41
Kínában, leszámítva Szun-Jat-Szen néhány évét, soha sem volt hagyományos értelemben vett demokrácia. A társadalmi osztályok közötti mozgás lehetőségét a vagy 2000 éve létező "hivatalnoki versenyvizsgarendszer" biztosította. (Egy nagyon tehetséges földműves fiúból is lehetett mandarin...) Az, hogy mi lesz a jövőben nem lehet tudni, mert a nagyvárosokban már ott vannak a plázák, és szinte minden világmárka jelen van már pl. Szecsuanban is...
Fóbia
2014. június 09. 19:34
Mindenfajta idegen- vagy idegenszívű valaki alapíthat vagy vásárolhat médiumot és máris befolyásolhatja a választókat. A sajtószabadság jelszava alatt szinte azt tesz amit akar. Pénzel mindent megtehet!!! Ez nem demokrácia!!!
balbako_
2014. június 09. 19:13
Más világ, más kultúra, más emberek. Ebben mi a furcsa?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!