Toporzékol Zelenszkij: már azt is megmondaná, mit tehet Orbán Viktor
Az ukrán elnök nem örült a magyar miniszterelnök tárgyalásának.
Népszavazást tartanak az oroszbarát szeparatisták vasárnap a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyében a régiók Ukrajnától való függetlenné válásáról. Harkov megye hallhatott Putyinra, és még nem szavaztatja meg a lakosságot.
Donyeck megyében helyi idő szerint reggel nyolctól este nyolcig járulhatnak az urnákhoz a választók, kivéve a megye északi részén lévő Szlovjanszk városát, ahol délután hatkor fejeződik be a népszavazás, mondta Roman Ljahin, a „donyecki népköztársaság” választási bizottságának elnöke. A megyében összesen 1527 szavazókörben voksolhatnak az ott élők.
Ljahin közölte, hogy a 2012-es választási névjegyzéket használják, amely viszont a szakadárok szerint elavult, ezért kiegészítő névjegyzékekbe veszik fel azokat, akik nem szerepelnek benne, de szavazni akarnak. Mivel a kijevi hatóságok előre jelezték, hogy nem ismerik el törvényesnek a szeparatista népszavazásokat, nem a központi választási bizottság (CVK) adta ki a két megye választói névjegyzékét. Hivatalosan sem nemzetközi megfigyelők, sem a CVK képviselői nem vesznek részt a referendumokon.
Ljahin szavai szerint arról kell dönteniük a választóknak, akarják-e a „donyecki népköztársaság” függetlenségét. Kijelentette, hogy az igenek győzelme nem dönti el azt, hogy a megye Ukrajna része marad, Oroszországhoz csatlakozik, vagy független lesz.
Állítása szerint ez csupán erkölcsi jogot ad a „donyecki népköztársaság” képviselőinek kifejezni azt, hogy a régióban lakók elégedetlenek a jelenlegi helyzettel, továbbá legitimálja intézményüket a nemzetközi közösség előtt. A két régióban összesen 7,3 millióan élnek, ez a teljes ukrajnai lakosság 16 százalékát jelenti. A „donyecki népköztársaság” április 7-én kiáltották ki az egymillió lakosú Donyeckben a megyei adminisztráció épületét megszállva tartó oroszbarát szakadárok.
Harkov megye hallgatott Putyinra
Az inkább Ukrajna föderalizálását sürgető Harkov megye hallgatott Putyin orosz elnök kérésére, és mégsem tart népszavazást. Az Index elemezése szerint ez azért is felel meg Moszkvának, mert Kijev a szeparatisták alig burkolt fegyveres, politikai és pénzügyi támogatásával vádolta Putyint, amit a Kreml határozottan visszautasított, miközben nyilatkozataival valóban kiállt a Kijevvel szemben fellépők mellett.