Rádöbbent a brit lap: Orbán megingathatatlan, a többiek pedig csak sodródnak az árral
Donald Tusk és Volodimir Zelenszkij is teljesen más hangnemet ütött meg.
Símaszkot viselő ismeretlenek behatoltak a krími tatárok képviseleti szerve, a medzslisz szimferopoli épületébe hétfőn. A behatolók eltávolították a kifüggesztett ukrán zászlót és a helyébe a krími zászlót függesztették ki. Közben az épületben tartózkodókkal szemben fizikai erőszakot alkalmaztak, aminek következtében három nő megsérült.
Riza Sevkijev, a Krím alapítvány vezérigazgatója, a medzslisz tagja közölte az ukrán médiával, hogy símaszkot viselő ismeretlenek behatoltak a krími tatárok képviseleti szerve, a medzslisz épületébe és eltávolították a kifüggesztett ukrán zászlót. A helyébe krími zászlót tűztek ki. Közben az épületben tartózkodókkal szemben fizikai erőszakot alkalmaztak, aminek következtében három nő megsérült.
Az ismeretlenek semmiféle hivatalos dokumentummal nem igazolták, hogy joguk lenne lecserélni a zászlót. Később a medzslisz tagjai levették a krími zászlót, és a helyébe a krími tatárok nemzeti lobogóját tűzték ki. Az incidens miatt kihívták a rendőröket, akik viszont órákkal később sem érkeztek ki az épülethez.
Két nappal korábban viszont a rendőrség munkatársai ott jártak, mert bejelentéseket kaptak az épületen elhelyezett ukrán zászló miatt. Sevkijev akkor közölte velük, hogy ukrán állampolgár, az épület közalapítványi tulajdonban van, tehát nem állami intézmény, így sem az ukrán, sem az orosz jogszabályokat nem sértették meg. Értetlenségének adott hangot amiatt, hogy a független Ukrajna 23 éve alatt rendszeresen függesztettek ki orosz zászlókat, ami nem zavarta a hatóságokat, most viszont az ukrán lobogó miatt azonnal megjelennek.
A rendőrök figyelmeztették, hogy az ukrán zászló provokációkra, az épület elleni támadásra adhat okot. Erre válaszul az alapítvány vezetője közölte, hogy a hatóságok dolga megakadályozni azokat, és megbüntetni az elkövetőket.
Hétfőn egyébként Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy rendeletben rehabilitálta a krími tatárokat és mindazokat a népeket, amelyeket elnyomás sújtott a sztálini önkény idején – írja a Magyar Nemzet. A teljes tatár kisebbséget a tatárok vezetőinek a hitleri Németországgal való összejátszása miatt kiáltották ki kollektíve bűnösnek és 1944-ben deportálták őket a Krím-félszigetről.