Az orosz állampolgárok személyes adatainak védelme terén történő együttműködésről van szó – mondta Ruszlan Gattarov szenátor a RIA Novosztyi hírügynökségnek.
Gattarov irányítja az orosz felsőház azon munkacsoportját, amelyik annak kivizsgálásával foglalkozik, hogy az amerikai hírszerző szolgálatok az orosz állampolgárok milyen adataihoz juthattak hozzá. A munkacsoportba egyebek mellett az orosz külügyminisztérium és a főügyészség is delegált tagot.
A szenátor közölte, hogy „még ma megpróbálom felvenni a kapcsolatot Snowdennel”.
Hozzátette, hogy az az információ, amelyet az amerikai informatikus a felsőházi munkacsoportnak adhat, „nem fogja sérteni az Egyesült Államok érdekeit”.
A RIA Novosztyi utalt rá: Snowden korábban kiszivárogtatta, hogy vezető amerikai internetes szolgáltatók hozzáférést biztosítottak szervereikhez az Egyesült Államok vezető hírszerző szervezetei, köztük a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) számára. Ennek nyomán bármilyen információt lehívhattak a felhasználókról.
A Google ezzel kapcsolatban azt közölte, többek között portálunkkal is: „A Google nagyon komolyan veszi a felhasználói adatok védelmét. A felhasználói adatokra vonatkozó kérelmeket minden esetben alaposan tanulmányozzuk és az érvényes jogi eljárásoknak megfelelően reagálunk rájuk. Időről időre felbukkanak híresztelések, melyek szerint a kormányzati szerveknek valamiféle »hátsó ajtón« keresztül hozzáférést adnánk a rendszereinkhez, de ilyen »hátsó ajtó« nem létezik. A Google nem ad hozzáférést az állami szerveknek semmiféle »hátsó ajtón« keresztül a felhasználói adatokhoz”.
Edward Snowden augusztus 1-jén hagyta el a seremetyjevói repülőtér tranzitváróját, miután megkapta a hatóságoktól az oroszországi tartózkodáshoz szükséges okmányokat. Snowden kiszivárogtatásai alapján júniusban számolt be a brit The Guardian című napilap arról, hogy az NSA amerikai telefonhívások millióit figyeli adatgyűjtés céljából.