Drámai beismerés: elszabadult a pokol Nagy-Britanniában, az ország teljesen kiszolgáltatottá vált
Az új törvénymódosításban bízik a brit miniszterelnök.
Barack Obama amerikai be fogja jelenteni a drónháború korlátozását, és megerősíti eltökéltségét a guantánamói börtönök bezárásával kapcsolatban – jelentették kormánykörökből szerzett előzetes értesüléseik alapján az elnök csütörtökön, az amerikai Nemzeti Védelmi Egyetemen elmondandó beszédével kapcsolatban amerikai napilapok.
A The New York Times úgy értesült, hogy az elnök, abban a reményben, hogy 2001. szeptember 11-én elkezdődött, úgynevezett terrorizmus elleni háború nem tarthat örökké, elrendelte a felfegyverzett pilóta nélküli repülőgépekkel folytatott műveletek erőteljes korlátozását az olyan zónákban, amelyek nem számítanak nyilvánvaló háborús övezetnek, így az olyan országokban, mint Pakisztán, Jemen és Szomália. A külföldi állampolgárságú ellenségekre mért csapásokra a jövőben ugyanazok az elvek vonatkoznak majd, mint a terroristának feltételezett amerikaiakra.
Eric Holder igazságügyi miniszter a kongresszushoz szerdán intézett levelében leszögezte, hogy megsemmisítő csapást csak olyan célpontok ellen fognak alkalmazni, amelyek folyamatos és azonnali fenyegetést jelentenek amerikaiak számára. A tárcavezető elismerte: a jelenlegi kormányzat 2009 óta négy amerikai állampolgárt likvidált külföldön. (A Bush-kormányzat idején feltehetően egy amerikait öltek meg.) Az Obama által jóváhagyott alapelvek szerint befejeződhetnek azok a dróncsapások, amelyeket ismeretlen személyekre pusztán azon feltételezés alapján mértek, hogy azok az al-Kaidához vagy valamilyen más ellenséges szervezethez tartoznak. A kormány bírálói szerint ezek számos polgári áldozattal jártak. A The Washington Post összesítése szerint Obama elnöksége alatt pilóta nélküli géppel mintegy 400 csapást hajtottak végre külföldön.
Az elnök a The New York Times szerint meg kívánja tartani meghatározó szerepét a célzott likvidálásban. Obama emellett a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) hatásköréből a fegyveres erőkébe helyezi át a drónháború irányítását. Erről feltehetően nem tesz majd nyilvános bejelentést, mert a kémszervezet működése titkos, ám a CIA a várakozások szerint az amerikai csapatok afganisztáni kivonulása után a katonai jellegű műveletek helyett ismét a hírszerzésre összpontosít majd. A The Washington Post és a The Wall Street Journal is arról írt, hogy az elnök a következő hetekben el fogja törölni a guantánamói börtönben fogva tartott jemeniek hazaszállítására vonatkozó tilalmat és fel kívánja gyorsítani a többiek áthelyezését is.
A Kuba területén működő amerikai haditengerészeti bázison jelenleg 166, terrorista tevékenységgel gyanúsított foglyot őriznek. Közülük sokan éhségsztrájkot folytatnak, részben a vádemelés nélküli hosszas fogva tartás elleni tiltakozásként, részben pedig amiatt, hogy – a rabok szerint – az őrök visszatértek a régebbről ismert „kíméletlen” bánásmódhoz. Obama a tervek szerint közép-európai idő szerint este fél nyolckor mondja el második elnöki ciklusának első olyan jelentősebb beszédét, amelynek témája a terrorelhárítás.