Elszabadult a gyűlölet Olaszországban: Allah akbar kiáltások mellett égették el Giorgia Meloni fényképét

Tomasso Foti miniszter szerint az ország intézményei elleni súlyos és erőszakos támadásról van szó.

Saját pártjuk jelöltje ellen tüntettek az olasz balközép választók, akik az utcán és az interneten mondtak véleményt a parlamentben csütörtökön kezdődött államfőválasztásról.
A képviselőház épülete előtti téren összegyűlt balközép választók csütörtök reggel óta az 5 Csillag Mozgalom jelöltjének, Stefano Rodota alkotmányjogásznak a nevét skandálták. „Rodotát elnöknek!” – kiabálták. „Azt reméljük, kiáltásunk behallatszik a képviselőházban államfőt választó politikusokhoz! A balközép ne szavazzon Franco Marinire, szavazzon Rodotára!” – jelentette ki az egyik tiltakozó az olasz és külföldi újságíróknak. A balközép Demokrata Párt (PD) párttagjai és egyszerű szimpatizánsai már éjszaka megmozdultak, azután, hogy a PD bejelentette a jobbközép Szabadság Népével (PdL) közösen választott jelölt, Franco Marini nevét. A PD hívei körbevették a párt vezetőségi ülésének helyszínét, és „árulót” kiabáltak a jobbközéppel megalkuvó Pierluigi Bersani PD-főtitkárra, aki egy mellékajtón távozott.
A PD politikusainak email-címét és Facebook-oldalát a Marini jelölését ellenző üzenetrengeteg bénította meg. A leveleket az olasz újságok máris közölték: volt, aki azzal fenyegetett, ha Marini lesz az államfő, soha többé nem szavaz a balközépre. Nem nyugodtabb a helyzet a képviselőházon belül zajló államfőválasztáson sem, amelyet a SkyTg24 hírtelevízió „utolsó ítéletnek” nevezett, hangoztatva, hogy a szavazás a pártok sorsáról is határoz. A PD több politikusa a kamerák előtt hangoztatta, hogy nem hajlandó pártja jelöltjét támogatni. Roberto Giacchetti PD-képviselő közölte, hogy ő Emma Boninóra szavaz.
A csütörtöki napilapok arra emlékeztettek, hogy a titkos voksoláson „minden megtörténhet”, azt találgatva, mekkora erőt képvisel a Marini ellen szavazók tábora, és ez milyen párttaktikához vezethet. Egyedül a szavazásra késve érkező Silvio Berlusconi PdL-elnök tűnt nyugodtnak. „Az, hogy Berlusconi ennyire elégedett Marini jelölésével, már önmagában gyanús” – hangoztatta Nichi Vendola, a Baloldal Környezet Szabadság (Sel) elnöke. Marini szenátusi dolgozószobájában vár az eredményre. Az újságíróknak elmondta, hogy jelöléséhez elsőként Ciriaco De Mita, az egykori Kereszténydemokrata Párt (DC) volt elnöke gratulált neki. A 80 éves Marini 1985-91 között a CISL szakszervezeti szövetség főtitkára, 1991-1992-ben az Andreotti-kormány munkaügyi minisztere volt, majd az Olasz Néppárt elnöke két éven át, s a Prodi-kormány idején, 2006-től 2008-ig a római parlament szenátusának elnöki tisztségét foglalta el. 2007-től a PD tagja.