Ciprusi mentőcsomag: társadalmilag elfogadható megoldást sürget az EP

2013. március 17. 16:56

A társadalmi igazságosság elvének megfelelő megoldás kidolgozását sürgeti a ciprusi mentőcsomaggal kapcsolatban Martin Schulz. Az Európai Parlament (EP) elnöke a Welt am Sonntag című vasárnapi német lapnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a kisebb bankbetétek tulajdonosait meg kell kímélni a válságkezelés terheitől.

2013. március 17. 16:56

Martin Schulz szerint helyes döntés volt, hogy az euróövezeti mentőakciók történetében először az érintett ország bankjainak ügyfeleit is bevonják a válságkezelésbe, mert nem tartható, hogy mindig az adófizetőkre terhelik a számlát. Különösen nem Ciprus esetében, tekintve a „hatalmas összegű és bizonytalan származású bankbetéteket”. Ugyanakkor a válságról nem a hazai „kisbetétesek” tehetnek, akik a külföldi betétesek kétes eredetű pénzeihez képest szerény összegeket helyzetek el a szigetország bankjainál. Ezért pontosításra szorul az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsában szombaton létrejött megállapodás a ciprusi mentőcsomagról – mondta a német szociáldemokrata politikus. Úgy vélte: a társadalmi igazságosság elvének megfelelő megoldás lenne, ha a 25 ezer euró alatti betétekre nem vetnék ki a tervezett egyszeri adót.

A pénzügyminiszteri tanács megállapodása alapján a ciprusi bankbetéteseket 100 ezer euróig 6,75 százalékos egyszeri, a bankbetét összegére vonatkozó adó megfizetésére kötelezik, a betétek 100 ezer euró feletti részére pedig 9,9 százalékos adót vetnek ki. A ciprusi kormány 5,8 milliárd euró bevételt remél az új adótól. A bankrendszer konszolidációját szolgáló csomag nagyobb része egy 10 milliárd eurós nemzetközi hitel. Ezért cserébe nem csupán a betéteseket kell megadóztatni, hanem egyebek között emelni kell a társasági adót is.

Németország akkor vehet részt a hitelprogramban, ha a Bundestag, a törvényhozás alsóháza felhatalmazza erre a kormányt. Az ellenzéki szociáldemokraták és Zöldek jelezték, hogy nem teljesen elégedettek a szombati megállapodással, hiányolják belőle például azt, hogy a ciprusi kormánynak határozottabban kell fellépnie a pénzmosás ellen. A Bundestag várhatóan a jövő héten szavaz a kérdésről.

Frissítés:

Az Index információi szerint a betét összegétől függően 6,75-9,9 százalékos illeték és a kamatadó lehetséges bevezetésének híre miatt Cipruson vasárnap betétesek rohamozták meg a nagyobb bankokat, hogy pénzüket kivegyék. A hatóságok ezért szombatról vasárnapra virradó éjszaka befagyasztották a megtakarításokat. A banki ügyfelek most csak az ATM-ekből vehetik fel bankbetétben lévő, le nem kötött pénzeiket.

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nomine
2013. március 18. 08:49
az orosz flotta állítólag úton van a ciprus közeli nemzetközi vizek felé amúgy ez egy teszt csak, hogy láthassák a portugál olasz és spanyol "pógárok", hogy mi lesz ha a kormányaik nem fogadják tárt karokkal az IMF-EKB-EU előírásokat... Ciprusnak az volt a szerencsétlensége, hogy túl kicsi és relatív túl sok pénz volt ott -tehát tökéletesen lehet vele példát statuálni egyébként ez még nem vezető hír a portálokon, de majd az lesz!!! :-)))
kuwiq
2013. március 18. 00:55
Milyen érzékenyek ezek az EU cucilisták. Pénteken tető alá hoznak egy fűnyírós intézkedést hétfőre, és vasárnap részben már el is határolódnak tőle. Schultz elvtárs nem semmi, ez már már böszmei magasság.
Akitlosz
2013. március 17. 23:19
Tolvajbanda birodalom.
dexter
2013. március 17. 22:42
... tekintve a „hatalmas összegű és bizonytalan származású bankbetéteket”. Ugyanakkor a válságról nem a hazai „kisbetétesek” tehetnek, akik a külföldi betétesek kétes eredetű pénzeihez képest szerény összegeket helyzetek el ... A szöveg azt sugallja, hogy a Ciprusi hitelválságot ezek a gaz oligarchák okozták. Én ezt nem értem, az "oligarchák" azzal, hogy talicskával hordták a pénzt a ciprusi bankokba azzal vajon hogyan okoztak válságot Ciprusnak? Mert ha ez tényleg így megy, én szivesen levenném az országok és bankjaik válláról eme nehéz terhet, és az oligarchákat küldjék hozzám, adjanak inkább nekem kölcsön, átvállalom a válságba dőlés nehéz terhét.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!