A technokrata Monti-modell: veszély vagy megoldás?
Volt persze a politikai életben, aki a reformok és a racionalizáció nevében lépett fel: Silvio Berlusconi lemondása után Mario Monti több mint egy évig kormányozta technokrata eszközökkel Itáliát, és hosszas vonakodás után végül el is indult a most zajló választásokon egy centrista pártszövetséggel. De hogyan értékelik Monti demokrácia-dilemmákat is felvető, szinte Olaszországra oktrojált kormányzatát az olaszok?
A római Giancarlo szerint komplex ügy a Monti-modell, de azzal, hogy végül eldöntötte a választásokon való indulást, valódi politikussá vált; miközben az is kiderült, hogy a technokrata megoldások csak rövid ideig tudnak működni. A milánói Marco kevésbé megértő. „Gyakorlatilag csak adókat emelt, és az ő felemelkedése a pénzügyi szektor és a bankok hatalmát mutatja. Monti elég volt a piacoknak, de van jövője, a középpolgárság egy része lesz az ő szavazója”. Gianluca Udinéből elismerőbb szavakat mond: „Nem tartom Monti kormányzatát veszélyesnek a demokráciára. Ő volt az egyetlen megoldás Olaszország számára, hogy kikerüljön az elmúlt ötven év legrosszabb válságából, és elég jól teljesített”. Gianluca szerint igaz, hogy Montit nem az olasz emberek választották, de azok jelölték és választották meg, akiket legális választásokon juttattak be a parlamentbe. „Én nem nevezném őt technokratának. Monti és a kollégái szakértők, akiknek egy bonyolult problémát kellett megoldaniuk, amikor a politikusok már bebizonyították alkalmatlanságukat.” Az udinei társadalomkutató szerint Monti fő sikere az volt, hogy segített kifelé lépni a válságból, miközben csökkentette a politikai elit pazarlását. Monti egyúttal nemzetközi bizalmat is megszerzett Olaszország felé, amit az előző kormányzat elvesztett. Gianluca úgy véli, Monti legnagyobb hibája az volt: úgy vezetett be új adókat, hogy nem kezdte meg a vagyon újfajta újraelosztását. Monti adói kevésbé érintették a nagytőkét és az ingatlanokat, inkább a szegényebb társadalmi rétegeket terhelték tovább.
„Monti egy olyan választás volt, amit mindenki meghozott” – foglalja össze a nápolyi külkeres Cesare. „Ha nem jött volna, az állam képtelen lett volna kifizetni a rendőrséget, a tanárokat, a hivatalnokokat; még a bankok is veszélyben voltak” - sorolja Cesare. „Harminc éve azt csináljuk, hogy ha a politikum elbukik, hívünk egy technokratát, mint Ciampit vagy Prodit. Tehát az a gond, hogy a politikusok maguk alkalmatlanok, felkészületlenek vagy ignoránsak.” Cesare szerint a katolikus egyház hálózatai, a kiábrándult jobboldaliak és Berlusconi-ellenes, nem baloldali szavazók támogatják Montit. A milánói Cristina a maga részéről szintén egyértelműen fogalmaz: „Monti válasz volt az Olaszországgal szembeni nemzetközi elvárásokra – de nem tudom, hogy maguknak az olaszoknak jó választás volt-e.” Cristina szerint a technokrácia nem jó modell egy jól működő ország számára, és Monti csak egy megoldás volt az olasz politikatörténet egy szörnyű fejezetére, a Berlusconi-kormányzásra. A milánói írónő ugyanis szégyennek tartja annak örökségét: „Az ország személyes érdekek martaléka lett egy olyan történelmi időszakban, amikor a dolgok gyorsan változnak”. Cristina szerint Mario Montinak legalább volt víziója, de nem tudja, mennyi választó érti ezt meg. Hozzáteszi: a Monti-kormányzat nem volt veszély a demokráciára, de a veszély egy másik helyzetben létezhet, amennyiben egy ország a krízis meghaladása miatt rá van kényszerülve bármilyen technikai kormányzati lépés elfogadására. Cristina a Berlusconiból kiábrándult jobboldaliakat (és esetleg baloldaliakat, katolikusokat, a rugalmas centrum választóit tartja Monti támogatóinak.