Zelenszkij beszólt a Nyugatnak, hogy miért nem támogatja a háborúját Oroszországban Észak-Korea ellen
Az észak-koreai katonák orosz területeken vannak, orosz területeken harcolnak jelenleg.
A jekatyerinburgi szövetségi egyetem kutatói megtalálták és már vizsgálják a szibériai város körzetében pénteken becsapódott meteorit apró darabjait – közölte hétfőn az orosz tudományos akadémia illetékes bizottságának képviselője.
A rendkívüli helyzetek minisztériuma vasárnap még arról tájékoztatott, hogy az Ural-hegység térségében az alacsony légkörben átvonuló, valamint nagy károkat és sérüléseket okozó meteoritból semmilyen maradványt nem leltek fel. Viktor Grohovszkij, a jekatyerinburgi székhelyű Urali Orosz Szövetségi Egyetem kutatója ugyanakkor a Rosszija 24 hírtelevíziónak elmondta, hogy a munkatársaik 52 darab fél-egy centiméteres meteoritdarabot találtak a Csebarkul-tó körzetében. A kémiai vizsgálatok megerősítették, hogy azok nem földi anyagból származnak. Az egyetem honlapján elhelyezett tájékoztatás szerint a meteoritdarabokat megtaláló expedíció vezetője elmondta, hogy a darabok kondritokból állnak, amelyek a meteoritok gyakori típusát alkotják. Olyan kőről van szó, amely 10 százalékban vasat tartalmaz.
A honlapon az egyetemi laboratórium munkatársai fényképes beszámolót is elhelyeztek az általuk fellelt meteoritdarabokról és annak vizsgálatáról. A kutatókat nem engedték azonban annak a – körülbelül nyolc méter átmérőjű - léknek a közelébe, amely a Csebarkul-tóban alakult ki, és amelyről azt feltételezték, hogy a meteorit becsapódásakor keletkezett pénteken. Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) számításai szerint a hirosimai atombomba felrobbanásakor keletkezett energiánál legalább hússzor nagyobb erővel robbant fel egy meteorit pénteken az Ural-hegység térsége felett. A Tyumenyi, Szverdlovszki, Cseljabinszki, Kurganszki régiókban és Baskírföldön is észlelték a jelenséget. A bolidának nevezett égitest - rendkívül erős fényű, tűzgömbszerű meteor – mintegy 15 méter átmérőjű volt, óránkénti 64 ezer kilométeres sebességgel hatolt be a légkörbe, és 19-24 kilométeres magasságban hullott darabokra hatalmas robbanás kíséretében.
A meteorit a Moszkvától 1500 kilométerre keletre fekvő Cseljabinszk felett további robbanások kíséretében száguldott el. Az ekkor keletkezett lökéshullámok miatt 4715 épületben robbantak szét az ablakok. Mára 3 és félezer épületben helyreállították a károkat. Az üvegdarabok és szilánkok okozta sérülésekkel 1240 személyt kellett ellátni az orvosoknak a Cseljabinszki régióban, közöttük 299 gyermeket. A kórházakban kezelt 52 fő többsége hazamehetett – közölte a régiókormányzójának sajtószolgálata. Az Interfax orosz hírügynökség szerint Cseljabinszk valamennyi kórházában és tanintézményében megkezdhették a munkát, de az épületek többségében még folynak a helyreállítási munkálatok. A károk a régió kormányzata szerint egymilliárd rubelre (körülbelül hétmilliárd forintra) tehetők.