Lagarde: Katasztrofális következménye lenne az adósságplafon-kudarcnak

2013. január 17. 20:28

Katasztrofális világgazdasági következményei lehetnek, ha nem születik meg időben a megállapodás az amerikai adósságplafon megemeléséről, Európában pedig folytatni kell a fiskális konszolidációt – mondta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója a Reuters Insider tévécsatornának adott interjúban.

2013. január 17. 20:28

Christine Lagarde úgy vélekedett: ha nem emelik meg az adósságplafont a határidő lejárta előtt, az katasztrofális hatással lehet a világgazdaságra nézve. „Ezért is bízunk benne, hogy erre nem fog sor kerülni” – mondta. „Bízunk benne, hogy az amerikai gazdasági érdekeket és a világgazdasági érdekeket is szem előtt tartva a pártos álláspontok közelednek egymáshoz” – tette hozzá.

Teljes mértékben elképzelhetetlen, hogy az amerikai állam csődbe jusson, és ne legyen képes eleget tenni fizetési kötelezettségeinek. „Reméljük, az amerikai döntéshozók tisztában vannak vele, hogy nemcsak saját nemzetüknek, de az egész világnak felelősséggel tartoznak. Én magam a legnagyobb mértékben tisztelem az Egyesült Államokat, és bízom benne, hogy a politikusok időben és a megfelelő módon megtalálják a megoldást a problémára” – hangoztatta a vezérigazgató.

Az európai válságrendezési megszorítások gazdasági növekedést hátráltató hatásáról szólva Christine Lagarde az interjúban hangsúlyozta, hogy pénzügyi konszolidációra ettől függetlenül is mindenképpen szükség van, mivel egyetlen ország sem nyújtózkodhat tovább, mint ameddig a takarója ér.

Ha egy ország növekedni akar, ha munkahelyeket akar teremteni, ha javítani akarja a lakosság életkörülményeit, akkor nem halmozhat fel túlzott deficitet, nem cipelhet a hátán súlyos adóterheket. A fiskális konszolidációnak tehát mindenképpen meg kell történnie” - szögezte le Christine Lagarde.

Az elmúlt évek eseményeit követve rá kellett jönnünk azonban, hogy a 2008 óta tapasztalt példátlan mértékű nemzetközi válság során a megszorításoknak a gazdasági növekedésre gyakorolt multiplikátor hatása jóval erőteljesebbnek bizonyult, mint azt bárki is sejtette volna még 2008 előtt. Ezért felülvizsgáltuk az álláspontunkat, és ezt nyilvánosan fel is vállaltuk. A fiskális konszolidációs folyamatnak azonban folytatódnia kell, mivel azt semmilyen fiskális multiplikátor hatás nem korlátozza” - mondta.

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pitypang1125
2013. január 18. 01:32
Aztán miért? Nem kötelező Európának jenki állampapírokat venni! Európa nélkül az USA, sem gazdaságilag, sem agyilag sehol sem lenne! Miért kellene az Amerikai milliárdosok jó létét az Uniós polgároknak fedezni! Usankából importálták az egész váltságot, oda is kell vissza importálni! Na nézzük az USA történelmét! Első világháború- Addig nem avatkozott bele ameddig az Európai hatalmak gazdaságilag tönkre nem mentek!! Amikor legyengültek az akkori szemben álló felek, akkor belépett a háborúba, igaz közben hadi anyagot szállított mind a két félnek, tehát a saját gazdaságát fejlesztette, felfuttatta! A Második világháborúban szintén zenész! A jenkik nem sokkal de rosszabbak még a ruszkiknál is!
Next adósság
2013. január 18. 00:34
"Az elmúlt évek eseményeit követve rá kellett jönnünk azonban, hogy a 2008 óta tapasztalt példátlan mértékű nemzetközi válság során a megszorításoknak a gazdasági növekedésre gyakorolt multiplikátor hatása jóval erőteljesebbnek bizonyult, mint azt bárki is sejtette volna még 2008 előtt. Ezért felülvizsgáltuk az álláspontunkat, és ezt nyilvánosan fel is vállaltuk." Nem értetetek hozzá mint Bajnai, lehet ti is Panamába jártatok Bokrossal. Hümm!
Akitlosz
2013. január 18. 00:26
"mivel egyetlen ország sem nyújtózkodhat tovább, mint ameddig a takarója ér." Csak az Amerikai Egyesült Államok? Minek akkor adósságplafont emelni, ha Kriszti asszonyság szerint "egyetlen ország sem nyújtózkodhat tovább, mint ameddig a takarója ér" ?
Akitlosz
2013. január 18. 00:24
"Teljes mértékben elképzelhetetlen, hogy az amerikai állam csődbe jusson, és ne legyen képes eleget tenni fizetési kötelezettségeinek." A kis begyepesedett fantáziátlan. :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!