Leminősíthetik Németországot

2012. július 24. 07:20

Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Németország lehetséges legjobb, „Aaa” szintű kormánykötvény-osztályzatának kilátását a Moody's az euróövezeti adósságválság „egyre bizonytalanabb” kimenetelére, a görög eurótagság megszűnésének, és más valutauniós tagállamok kényszerű külső megsegítésének megnövekedett rizikójára hivatkozva.

2012. július 24. 07:20

A Moody's – amely az európai és az amerikai piaci zárások után, hétfő éjjel Londonban jelentette be döntését – a nagy nemzetközi hitelminősítők közül elsőként adott negatív kilátást az euróövezeti adóskockázati megítélés szempontjából alapmércének tekintett német szuverén adósosztályzatra. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja Németország mellett Hollandia és Luxemburg ugyancsak „Aaa” szintű – más hitelminősítők módszertanában „AAA”-val jelölt – államadós-besorolásainak kilátását is negatívra rontotta.

A Moody's a lépéshez fűzött elemzésében az elsődleges indokok között kiemelte, hogy a jelenlegi gazdaságpolitikai keretek között egyre bizonytalanabbá válik az euróövezeti adósságválság kimenetele, emellett növekszik annak a valószínűsége, hogy Görögország távozik az euróövezetből, és a mostani kilátásrontástól érintett országok mind fogékonyabbak az ebből eredő kockázatokra.

A Moody's szerint még ha sikerül is elkerülni Görögország kiesését az euróövezetből, egyre valószínűbb, hogy más valutauniós tagállamok – főleg Spanyolország és Olaszország – nagyobb mértékű kollektív megsegítésére is szükség lesz. Ha az euróövezetet jelenlegi formájában fenn akarják tartani, akkor e kollektív segítség terhei várhatóan a magas besorolású eurógazdaságokra nehezednek majd a legnagyobb súllyal, tekintettel arra, hogy ezek az országok lennének képesek leginkább az ezzel járó költségek elviselésére.

A hitelminősítő közölte, hogy bár nem alapeseti előrejelzése Görögország távozása az euróövezetből, e fejlemény kockázata azonban most nagyobb, mint ahogy azt a cég az idei év elején feltételezte. A Moody's véleménye szerint Görögország kiesése a valutaunióból az euró egészére is érdemi fenyegetést jelentene, ugyanis ez sokkhatások láncolatát indítaná el az euróövezeti pénzügyi szektorban, amihez szuverén és bankszektorbeli likviditási feszültségek is társulnának, és ezt a folyamatot már csak „nagyon magas költségekkel” lehetne kordában tartani. Ha ez nem sikerülne, annak következménye a valutaunió fokozatos lebomlása lenne – áll a hitelminősítő londoni elemzésében.

A Moody's szerint Spanyolország és Olaszország makrogazdasági és finanszírozási környezetének romlása növelte annak kockázatát, hogy e két eurótagállam valamilyen külső támogatásra szorul. Az ezzel járó költségeket azonban jelzi, hogy csak a spanyol gazdaság és a spanyol államkötvénypiac hozzávetőleg kétszer akkora, mint a görög, a portugál és az ír gazdaság és államadósság-piac együtt.

A hitelminősítő közölte: Németország elvesztheti „Aaa” besorolási státusát, ha bármelyik eurótagállam elhagyná a valutauniót, mivel egy ilyen fejlemény várhatóan olyan sokkhatásokat és likviditási feszültségeket okozna, amely rendkívüli költségekkel terhelné a Németországhoz hasonló gazdag euróövezeti tagállamokat. A Moody's szerint Németországot abban az esetben is leminősítés fenyegetné, ha elveszítené befektetői menedékstátusát, és ennek nyomán meredeken emelkednének adósság-refinanszírozási költségei.

Az euróövezet legalább részleges felbomlását más nagy londoni házak gyakorlatilag biztosra veszik. Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző és pénzügyi tanácsadó cég, a Capital Economics jelenleg érvényes előrejelzése például az, hogy Görögország még 2012 vége előtt kikerül a valutaunióból, és jövőre valószínűleg követi Portugália, sőt esetleg Írország is.

A Moody's a német, a holland és luxemburgi adósbesorolások kilátásának negatívra rontásával egy időben megerősítette Finnország stabil kilátású „Aaa” államadós-osztályzatát, a finn kormány nettó hitelezői pozíciójára, a maastrichti stabilitási előírásokat mindig szigorúan betartó, konzervatív költségvetési politikára, a viszonylag egészséges és belső piaci irányultságú bankrendszerre, valamint az euróövezetbe irányuló finn export alacsony – a teljes kiviteli érték nem egészen 33 százalékának megfelelő – arányára hivatkozva.

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Necoure Yamakee
2012. július 24. 11:19
Azért az nagyon megnyugtató, hogy a válságkezelés 5. évében, euromilliárdos megszorítások, adófizetői pénzből való bankmentések és folyamatos zsugorodás mellett ilyen jól szalad a szekér. Most már tényleg omoljon össze ez az egész szarság, hagyjuk ki az ezt az elhúzódó szenvedést, EU-tanáziát követelek!
ördöngös pepecselés
2012. július 24. 11:15
"oda fizetnek elő a csomagokra, ahol a legmegbízhatóbb minősítéseket kapják" hehe ki fizet elő? és mit? ja hogy vannak háttérminősítések amit pénzért adnak? és akkor az már nem összeesküvés hanem üzlet ! a nyilvánosak meg hazugság különben minek fizetni ezt mondom én is higgyetek a vadászmesékben
drkovax
2012. július 24. 11:10
1. "a hitelminositok nem politizalnak. Csak a befektetoknek tartoznak elszamolassal" - persze, hogy nem, csak a befektetők politizálnak, akiknek a kénye-kedve (céljai) szerint minősítenek. 2. " hitelesseguk az egyetlen vagyonuk" - akkor egy ideje már nincstelenek 3. "Nem kellene hulyegyerekeknek belebeszelni komoly dolgokba." - akkor minek szólsz bele ?
bookmark
2012. július 24. 10:56
Naná, hogy leminősítik. Az eurónak a dollár bedöntése előtt kell buknia, hogy az amerikaiak ne tudják euróba kimenteni a vagyonukat és kénytelenek legyenek behódolni az új világpénznek az AMERO-nak. Nem véletlen, hogy az EU-nak nincs saját hitelminősítője, még a végén nem a globál gazdi ízlése szerint minősítgetné le az EU-s tagországokat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!